Katalog

Mariusz Hoppe
Różne, Scenariusze

Zimowa odzież dziecka - scenariusz zajęć otwartych

- n +

Zimowa odzież dziecka.

SCENARIUSZ indywidualnych zajęć edukacyjno-terapeutycznych z uczennicą Olgą Wadiak.
Data: 20 stycznia 2003 r.
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne.

Cele operacyjne:
po zajęciach uczeń potrafi:
- właściwie nazywać części garderoby zimowej,
- odróżniać garderobę zimową od letniej,
- dobierać odzież do odpowiednich części ciała,
- dostosować ubiór do panujących warunków atmosferycznych.

Cele rewalidacyjne:,
- rozwijanie i usprawnianie czynności manualnych,
- doskonalenie czynności samoobsługowych,
- utrwalanie umiejętności koncentracji i uwagi, czynności percepcyjno-poznawczych, analizy i syntezy myślowej,
- wzbogacanie słownictwa czynnego,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- stymulacja zmysłów, a w szczególności wrażliwości termicznej.

Metody:
1. Oglądowa.
2. Słowna.
3. Zajęć praktycznych.

Środki dydaktyczne:
1. Piłka rehabilitacyjna.
2. Komputer.
3. Prezentacja multimedialna "Części garderoby - etykietowanie ilustracji.
4. Plansze i ilustracje przedstawiające elementy garderoby z etykietami.
5. Kredki.
6. Igła, nici, lustro.
7. Czapka, rękawiczki, szalik..

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z uczennicą - podanie ręki.
2. Przedstawienie gości.
3. Ćwiczenia usprawniające - gimnastyka korekcyjna.
4. Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną - doskonalenie zmysłu równowagi oraz odruchu obronnego przed upadkiem..
5. Nawiązanie do tematu zajęć- naśladowanie czynności nauczyciela:
- Zmiana garderoby w zależności od temperatury otoczenia - zdejmowanie garderoby po wejściu do domu i zakładanie przed wyjściem (wyraziste podkreślanie ruchów),
6. Prezentacja multimedialna- przedstawienie samodzielnie wykonanej prezentacji w programie Power Point pt.: "Części garderoby - etykietowanie".

7. Omówienie prezentacji.
8. Kolorowanie wcześniej przygotowanych szablonów przedstawiających elementy garderoby zimowej kredkami.
9. Nawlekanie grubej igły - obszywanie ściegiem okrętkowym i fastrygowym konturów czapki z przygotowaną perforacją.
10. Etykietowanie wcześniej przygotowanych i pokolorowanych prac - umieszczenie ich na domowej ekspozycji.
11. Zakładanie czapki przed lustrem. Zwrócenie uwagi na precyzję ruchów oraz dokładne wykonanie ćwiczenia.
12. Wprowadzenie pojęcia "para" - 2 sztuki. Nauka wkładania rękawiczek. Zwrócenie uwagi na precyzję ruchów oraz dokładne wykonanie ćwiczenia.
13. Przyporządkowanie jednej osobie jednej czapki, jednego szalika, jednej pary rękawiczek.
14. Wspólne podsumowanie pracy.
15. Zakończenie zajęć - pożegnanie z uczennicą.
16. Omówienie i podsumowanie zajęć z udziałem mamy uczennicy, nauczycieli w tym stażystów i kontraktowych.

Wnioski do dalszej pracy
Niektóre założone przeze mnie cele nie w pełni zostały zrealizowane, uważam jednak, że w dalszej pracy zajęcia powinny być organizowane w taki sposób, aby zapewnić całkowitą ich realizację. Szczególną uwagę powinnam zwrócić na:
- Rozwijanie możliwości i umiejętności percepcyjno - poznawczych,
- Rozwijanie zdolności uogólniania, grupowania cech przedmiotów i zjawisk, różnicowania oraz wzbogacania słownictwa czynnego,
- Rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania.
Podczas zajęć wykorzystano komputer jako środek dydaktyczny podczas zajęć edukacyjno-terapeutycznych z uczennicą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.

Opracowanie: Mariusz Hoppe

Wyświetleń: 2513


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.