Katalog

Bohdan Bugała
Wychowanie fizyczne, Artykuły

Konieczność uprawiania sportu przez młodzież szkolną

- n +

Konieczność uprawiania sportu przez młodzież szkolną

W obecnych czasach gwałtownych przemian, których tempo jest bardzo duże, sprawom wychowania fizycznego trzeba poświęcić coraz więcej uwagi.

Rozwój nauki, komputeryzacja w wielu dziedzinach życia, obniżanie aktywności ruchowej, powoduje rozszerzanie się chorób współczesnej cywilizacji. Uprawianie sportu przez młodzież szkolną jest formą aktywności, która może zapobiec jej fizycznej i psychicznej degradacji.

Osoby systematycznie ćwiczące mają dużą przewagę nad osobami nie ćwiczącymi w zakresie tak istotnych wskaźników, jak: prawidłowa postawa, wzrost, pojemność płuc, ukształtowanie kośćca i mięśni, funkcjonowanie całego organizmu.

Współczesna młodzież, aby skutecznie oprzeć się ujemnym skutkom cywilizacji, powinna być aktywna ruchowo, brać czynny udział w zajęciach sportowych. Aby tak się działo, uczniowie muszą być przekonani o potrzebie ćwiczeń ruchowych, muszą również wykształcić w sobie odpowiedni nawyk uprawiania sportu. Jest to wspólne zadanie dla szkoły, rodziców, organizacji sportowych. Nie można liczyć na to, że kiedy człowiek dorośnie, sam zrozumie potrzebę aktywności ruchowej. Od dziecka mamy naturalną potrzebę ruchu, którą należy pielęgnować. Brak w młodym wieku zachęty i warunków do jej zaspokajania, będzie prowadzić do zanikania aktywnego uprawiania sportu. Należy wspólnym wysiłkiem tworzyć warunki do rozwoju zainteresowań sportowych młodzieży, że ruch, sport są równie ważne w życiu, jak zdobywanie wiedzy. Wśród uczniów są tacy, którzy uciekają z lekcji wf, nie uprawiają żadnego sportu, a wolny czas spędzają przed telewizorem, komputerem lub w kawiarni. Gdy do tego dochodzi palenie papierosów możliwe jest, że takie osoby będą potencjalnymi zawałowcami, przedwcześnie zniedołężniałymi. Dlatego należy wszystkimi możliwymi sposobami wpływać na nie, aby zmienili swój tryb życia. Trzeba pamiętać o tym dziś, aby w przyszłym kształtowaniu osobowości młodych ludzi nie było już za późno.

Opracowanie: Bohdan Bugała

Wyświetleń: 3423


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.