Katalog

Mirosława Siander
Historia, Scenariusze

Jak uprawiano ziemię w czasach przed naszą erą? - scenariusz lekcji historii dla klas IV-VI szkoły podstawowej do realizacji w ramach ścieżki ekologicznej

- n +

"Jak uprawiano ziemię w czasach przed naszą erą?"

SCENARIUSZ NR 3 lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej do realizacji w ramach ścieżki ekologicznej.


Scenariusz lekcji historii dla klasy szóstej szkoły podstawowej w ramach ścieżki ekologicznej.

Cele ogólne:
1. Uświadomienie różnicy między metodami stosowanymi w rolnictwie w czasach przed naszą erą a czasami współczesnymi.
2. Zapoznanie uczniów z konsekwencjami oddziaływania człowieka na przyrodę.
3. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.

Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
1. omówić metody uprawy ziemi w czasach przed naszą erą,
2. opowiedzieć o zmianach jakie zachodziły w technikach uprawy ziemi,
3. określić związek między przyrodą a życiem codziennym ludzi w czasach przed naszą erą.

Uczeń doskonali:
1. umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji,
2. umiejętność porównywania, analizowania i formułowania wniosków,
3. umiejętność pracy w grupie.

Środki dydaktyczne, pomoce:
Literatura przedmiotu /m.in./
"Zieloną ścieżką"- przewodnik dla nauczycieli,
"Zieloną ścieżką" - podręcznik dla uczniów
Seria: "Jak żyli ludzie- Od pradziejów do współczesności"
Atlas młodego czytelnika Gai "Zaopiekujmy się ziemią"

Część I.

* Wycieczka do Muzeum Archeologicznego.
Zwiedzanie wystawy p.t. "Biskupin" i "Pradzieje ziem polskich".
Celem jest odnalezienie odpowiedzi na pytania:
1. "Jakie techniki uprawy ziem stosowano w czasach przed naszą erą?"
2. "Jakich narzędzi używano do uprawy ziemi?"
3. "Czym się zajmowali ludzie w czasach p.n.e.?"
Uczniowie pełnią rolę dziennikarzy, których zadaniem jest opracowanie reportażu z wystawy. Pracują w czteroosobowych grupach.

Część II.


Przebieg zajęć:
1. Prezentacja reportaży z wycieczki (powinny mieć formę opisowo-plastyczną).
2. Podsumowanie: na kolorowych kartonikach dzieci wypisują nazwy narzędzi oraz materiały, z których zostały zrobione. Następnie uczniowie naklejają kartonik na duży karton pod hasłem: "narzędzia".
3. Podział na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje przydział zadań i literaturę związaną z tematem. Na jej podstawie dzieci wypisują treści dotyczące rodzajów uprawianych roślin i zwierząt hodowanych w czasach przed naszą erą oraz ich zastosowanie np.: owce-mięso, wełna - ubranie i.t.d. /warto urozmaicić prace ilustracjami np.wykonanymi przez uczniów / Na dużych kartonach uczniowie naklejają efekty swojej pracy pod hasłami:
"zwierzęta", "rośliny".
4. Wspólne omówienie wyników pracy.
5. Zajęcia kończą się wspólnym sformułowaniem wniosków:
W czasach przed naszą erą ludzie żyli w zgodzie przyrodą.
Przyroda była wtedy jedyną dostarczycielką pożywienia dla człowieka.
W miarę upływu czasu ludzie nauczyli się wykorzystywać przyrodę do wytwarzania środków
spożywczych.


* Zapisanie wniosków na kartonie. Organizacja wystawy prac uczniów.

Opracowanie: Mirosława Siander

Wyświetleń: 2171


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.