Katalog

Dorota Walerian
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Bezpiecznie poruszamy się po drogach - scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Dzień aktywności - klasa III
Temat bloku: wychowanie komunikacyjne.
Temat dnia: Bezpiecznie poruszamy się po drogach.

Cel ogólny: Utrwalanie podstawowych wiadomości związanych z udziałem dzieci w ruchu drogowym.

Cele szczegółowe:
- uczeń przyjmuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i innych użytkowników drogi,
- potrafi bezpiecznie zachować się podczas dojeżdżania autobusem szkolnym,
- zachowuje szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę,
- zna rodzaje znaków drogowych,
- rozpoznaje najczęściej spotykane znaki drogowe,
- zna zagrożenia na jakie jest narażony w drodze do szkoły,
- potrafi ułożyć zadania tekstowe do ilustracji i działań,
- układa zdania pojedyncze i rozwija je,

Metody: słowna, działalność praktyczna, oglądowa.

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: krzyżówka, kaseta magnetofonowa z nagranymi odgłosami z ulicy, ilustracje sytuacji ulicznych, znaki drogowe, ilustracje do układania zadań tekstowych, karty "Wzorowego uczestnika ruchu drogowego".

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie- rozwiązywanie zagadek:
- Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą.
- Choć nóg nie posiada, szybko pędzi szosą. Bo nie nogi lecz koła po szosie go niosą.
- Stoi przy drodze na jednej nodze. Ręce rozkłada- dokąd iść gada.
- Co to jest takiego? Chyba zgadnie każdy! Pod nim płynie rzeka, po nim mkną pojazdy.
2. Odtworzenie z taśmy magnetofonowej odgłosów z ulicy (hamowanie, pisk opon, stłuczka).
3. Rozmowa na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
- Dlaczego doszło do wypadku?
- Jakie sytuacje mogły spowodować wypadek?
- Jaki jest numer telefonu alarmowego na policję, pogotowie ratunkowe, do straży pożarnej?
4. Praca w zespołach: każda grupa otrzymuje planszę z sytuacją drogową na ilustracji do analizy:
- dziecko wybiega zza autobusu
- pieszy nagle wchodzi na ulicę
- uczeń rozpycha się wsiadając do autobusu
- jest zmrok, pieszy jest mało widoczny
Uczniowie wyciągają wnioski z niewłaściwego zachowania dzieci na drodze
5. Gra dramowa: Jak należy zachowywać się aby nie doszło do wypadku?
6. Układanie zadań tekstowych podanych działań i ilustracji.
7. Improwizacja ruchowa "Piosenki o ruchu drogowym".
8. Układanie zdań pojedynczych do poszczególnych ilustracji- rozwijanie zdań.
9. Rozpoznawanie znaków drogowych: każda grupa otrzymuje po trzy znaki drogowe, ich zadaniem jest
- określić co oznacza dany znak
- umieścić we właściwym miejscu na planszach z różnymi rodzajami znaków drogowych
10. Podsumowanie
Zabawa "Prawda albo nie".
- czy można przebiec przez jezdnię, aby zdążyć przed nadjeżdżającym samochodem?
- czy można bawić się lub grać w piłkę przy drodze?
- czy przy plecakach i kurtkach powinno się nosić światełka odblaskowe?
- czy znaki ostrzegawcze są okrągłe?
- czy możemy wejść na przejście gdy pali się żółte światło?
- czy można rozmawiać z kierowcą w czasie jazdy?
- czy chodzimy lewą stroną drogi?
- czy można jeździć po drodze rowerem, jeśli nie masz karty rowerowej?
- czy można przechodzić przez jezdnię w miejscu gdzie są białe pasy?
11. Rozdanie kart "Wzorowego uczestnika ruchu drogowego"



Opracowanie: Doroty Walerian

Wyświetleń: 6282


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.