Katalog

Anna Surmiak
Historia, Scenariusze

Postacie mitologiczne - scenariusz lekcji historii w kl. I gimnazjum

- n +

Postaci mitologiczne.

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII

Poziom: I kl. gimnazjum.

Czas: 2 x 45 minut.

Cel lekcji:
- Zapoznanie uczniów z wybranymi postaciami mitologii starożytnej Grecji
- Wprowadzenie w świat mitów
- Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
- Rozwijanie twórczej pracy ucznia
- Kształtowanie umiejętności koncentracji

Metody: gry dydaktyczne.

Środki dydaktyczne: tablica do prezentacji prac uczniów; kartki z wypisanymi imionami postaci mitologicznych.
Wskazówka: liczba kartek jest równa liczbie uczniów. Dziewczęta powinny otrzymać kartki
z imionami postaci żeńskich, chłopcy - męskich.

Przebieg lekcji pierwszej:
1.Czynności organizacyjno - porządkowe.
- uczniowie wchodzą do sali i zajmują miejsca na krzesłach ustawionych w kręgu ( salę należy przygotować na przerwie przed lekcją) .
- nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i przedstawia jej cele.
- nauczyciel rozdaje uczniom kartki z wypisanymi imionami postaci mitologicznych wyjaśniając jednocześnie zasady pierwszej gry.

2. Gra dydaktyczna numer 1 "Ja jestem Atena, a to jest. ........."
Uczniowie zgodnie z ruchem wskazówek zegara przedstawiają się imieniem postaci, którą otrzymali. Zadaniem każdego ucznia (począwszy od drugiego) jest wymienienie imion postaci, które prezentowały się przed nim wg schematu:

Uczeń nr 1: Ja jestem Atena.
Uczeń nr 2: Ja jestem Zeus, a to jest Atena.
Uczeń nr 3: Ja jestem Chimera, to jest Zeus, a to jest Atena itd.
Ostatni uczestnik gry powinien wymienić wszystkie występujące w zabawie postaci.

3. Gra dydaktyczna nr 2. "Krótkofalowanie na Olimpie".

Uczniowie pozostają tymi samymi postaciami jak w grze pierwszej. Uczeń, który rozpoczyna zabawę tworzy z dłoni coś w rodzaju rogów łosia. Machając tak ułożonymi dłońmi mówi:
"Zeus nadaje do Hermesa".

Uczeń, który jest Hermesem odpowiada: "Hermes zgłasza się" i tak jak Zeus porusza dłońmi. Następnie Hermes nadaje do kolejnej postaci. I tak dalej. Nadając do siebie komunikaty uczniowie świetnie zapamiętują postaci mitologiczne.

4. Ćwiczenie podsumowujące: uczniowie zapisują w zeszytach zapamiętane przez siebie postaci mitologiczne. Połowa zapamiętanych imion jest nagradzana jednym plusem, więcej niż połowa - dwoma plusami.

5. Zadanie domowe:

A) Korzystając z różnych źródeł (Internet, encyklopedie, słowniki) przygotuj informację o postaci, którą byłeś w czasie lekcji (na kartce z bloku A-3 lub A-4).
* Zaznacz z jakiego źródła czerpałeś informacje.

B) Narysuj wizerunek tej postaci (na kartce z bloku A-3 lub A-4) lub wykonaj rzeźbę, maskę itp.

Przebieg lekcji drugiej:
Wskazówka: przed drugą lekcją nauczyciel przygotowuje w sali miejsce, gdzie będą wywieszone prace uczniów tak, aby powstało coś w rodzaju galerii (można na przykład na jednej ścianie powiesić jednokolorową zasłonę) .
1.Czynności organizacyjno - porządkowe.
- przypomnienie tematu poprzedniej lekcji oraz treści zadania domowego

2. Prezentacja prac uczniów.

Uczniowie przedstawiają swoją postać w 1 os. l. poj. pokazując jednocześnie jej wizerunek. Po prezentacji nauczyciel zawiesza pracę ucznia wraz z opisem w galerii.

3. Zwiedzanie galerii i wybór najlepszej pracy.

4.Sporządzenie notatki o najważniejszych postaciach mitologii greckiej.

Opracowanie: Anna Surmiak

Wyświetleń: 3115


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.