|
|
Katalog Krystyna Jarecka-Evans Lekcja wychowawcza, Scenariusze Kochajmy zwierzęta - te duże i te małe - scenariusz lekcji z wychowawcąKochajmy zwierzęta - te duże i te małeSCENARIUSZ LEKCJI Z WYCHOWAWCĄ W KL. VICel główny: - uwrażliwienie ucznia na krzywdę zwierząt Cele operacyjne: / po lekcji uczeń / - jest świadomy, co to znaczy być dobrym opiekunem zwierząt - potrafi nazwać "grzechy" człowieka popełniane wobec zwierząt - odwiedzi schronisko dla zwierząt i jedno z nich przygarnie - w przyszłości nie odda swojego zwierzęcia do schroniska Metody: - scenki dramowe, praca z tekstem, dyskusja Formy: - indywidualna, grupowa Środki dydaktyczne: - tekst Światowej Deklaracji Praw Zwierząt - tekst utworu B. BORZYMOWSKIEJ PRZEBIEG ZAJĘĆ WPROWADZENIE Uczniowie odgrywają scenki wcześniej przygotowane. Scenka I. Dwoje dorosłych ludzi spaceruje z psem po lesie. Zwierzę robi się niespokojne, zaczyna szczekać. Właściciele próbują je uciszyć bez rezultatu. Zezłoszczeni uczepiają psa przy drzewie i odchodzą. Zwierzę żałośnie ujada. Scenka II. Dziecko bawi się z kotem dokuczając mu. Podenerwowane zwierzę drapie właściciela, który w akcie zemsty silnie kopie kotka. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA 1. Omówienie i interpretacja scenek 2. Zwrócenie uwagi na naganne zachowanie ludzi wobec zwierząt 3. Odczytanie utworu "Modlitwa konia z transportu" B. Borzymowskiej Mój wiatronogi Boże koni Czy ty naprawdę widzisz wszystko? Strach, ból i głód, i krew, i śmierć? Nie ma nikogo z mojej stajni I nie znam drogi na pastwisko Bardzo się boję, Panie mój Tutaj tak ciasno jest i ciemno I taki bardzo jestem sam, Choć tyle koni jedzie ze mną Boże, z ogonem bujnymi grzywą gestą Ja przecież jestem Przecież byłem Na Twoje podobieństwo Nikt by w to teraz nie uwierzył Nic z tego nie zostało Czterokopytny Boże, spraw By umieranie nie bolało Jeszcze o jedno Cię poproszę Nim wszystko będzie końcem Niechaj na przekór wyśnię sen Że galopuję w słońce I pędzę wprost w promieni blask Pękają chmury w niebie A ja nie czuję więcej nic I mknę i gnam do Ciebie 4. Dyskusja nad treścią utworu Jakie uczucia towarzyszyły ci podczas czytania? Na co się uskarża koń? Jak rozumiesz słowa "By umieranie nie bolało" 5.Odzytanie tekstu Światowej Deklaracji Praw Zwierząt uchwalonej przez UNESCO w 1978r. w Paryżu. 1. Wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do istnienia 2. a. Każde zwierzę ma prawo do poszanowania. b. Człowiek jako gatunek zwierzęcy, nie może rościć sobie prawa do tępienia innych zwierząt ani do ich niehumanitarnego wyzyskiwania. Ma natomiast obowiązek do wykorzystania całej swej wiedzy dla dobra zwierząt. c. Każde zwierzę ma prawo oczekiwać od człowieka poszanowania i ochrony. 3. a. Żadne zwierzę nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa. b. Jeżeli okaże się, ze śmierć zwierzęcia jest konieczna, należy uśmiercić szybko, nie narażając na ból i trwogę 4.Kazde zwierze, które należy do gatunku dzikiego, ma prawo do życia na wolności w swym naturalnym otoczeniu ziemskim, powietrznym lub wodnym oraz prawo do rozmnażania się. Każde pozbawienie wolności, choćby w celach edukacyjnych, jest pogwałceniem tego prawa. 5. a. Każde zwierzę należące do gatunku, który żyje zazwyczaj w środowisku ludzkim, ma prawo żyć i rosnąć zgodnie z rytmem i warunkami życia i wolności właściwymi dla swojego gatunku. b. Każde zakłócenie tego rytmu i warunków przez człowieka w celach merkantylnych jest pogwałceniem tego prawa. 6. a. Każde zwierzę, które człowiek wybrał na swojego towarzysza, ma prawo żyć tak długo, jak długo pozwala na to jego gatunkowi natura. b. Porzucenie zwierzęcia jest aktem okrutnym i nikczemnym. 7. Każde zwierzę pracujące dla człowieka ma prawo do rozsądnego ograniczenia czasu intensywności pacy, do właściwego wyżywienia i wypoczynku. 8. a. Doświadczenia na zwierzętach, które wiążą się z cierpieniem fizycznym i psychicznym, są pogwałceniem praw zwierzęcia zarówno w przypadku doświadczeń medycznych, naukowych, handlowych, jak i wszystkich innych. b. Należy w tym celu rozwijać i stosować metody zastępcze. 9. Jeżeli człowiek hoduje zwierze w celach żywnościowych, należy je karmić, hodować, przewozić i uśmiercać nie narażając na niepokój i ból. 10. a. Żadne wierze nie może być traktowane jako zabawka dla człowieka. b. Wyzyskiwanie zwierzęcia na pokaz oraz widowiska z udziałem zwierząt narażają na szwank godność zwierzęcia. 11. Każdy akt prowadzący do uśmiercenia dużej ilości zwierząt dzikich jest masowym mordem, czyli zbrodnia przeciwko gatunkowi. 12. Każdy akt prowadzący do zabicia choćby jednego zwierzęcia bez koniecznej potrzeby jest mordem, czyli zbrodnia przeciw życiu. 13. a. Zwierzę martwe należy traktować z poszanowaniem. b. Sceny przemocy, której ofiarą padają, nie powinny mieć dostępu do telewizji i ekranu kinowego, chyba ze jest to demonstracja przeciwko zbrodniom dokonywanych na zwierzętach. 14. a. Stowarzyszenia ochrony i opieki zwierząt powinny mieć przedstawicieli na szczeblu rządowym. b. Prawa zwierząt powinny być chronione jak prawa ludzi. 6. Dyskusja - Jakie "grzechy" ludzie najczęściej popełniają wobec zwierząt. - Co to znaczy być dobrym opiekunem zwierzęcia. - Zwierzę - prawdziwym przyjacielem człowieka. PODSUMOWANIE I ty możesz pomóc zwierzęciu. 1. Napisz wiersz o swoim ulubionym zwierzątku. 2. Zredaguj apel zachęcający kolegów do współpracy z ludźmi, którym los zwierząt nie jest obojętny. 3. Odwiedź schronisko dla zwierząt i przygarnij psa lub kota. Opracowanie: K. Jarecka - Evans Wyświetleń: 6127
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |