![]() |
![]() |
Katalog Iwona Rękawiecka Różne, Scenariusze "Budowanie poczucia tożsamości poprzez poznawanie części własnego ciała i imienia" - scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczychBudowanie poczucia tożsamości poprzez poznawanie części własnego ciała i imienia.SCENARIUSZ INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCHCele operacyjne: Uczeń ma świadomość własnego ciała i poczucie tożsamości, Uczeń zna swoje imię, Uczeń nawiązuje kontakt i współpracę z nauczycielem, Uczeń ma zaufanie do siebie i innych, Uczeń ma zwiększoną wrażliwość dłoni na dotyk, Uczeń ma poczucie sprawstwa. Metody: Zmodyfikowana forma metody dobrego startu, Elementy metody ruchu rozwijającego W. Sherborne, Stymulacja przedsionkowa, Stymulacja polisensoryczna, Metoda aktywizująca. Forma pracy: indywidualna. Forma zajęć: indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Środki dydaktyczne: koc, 4 woreczki (1 niebieski i 3 czerwone) wypełnione kaszą lub grochem, 1 wałeczek wypełniony kaszą i grochem, farby, karton, klej polimerowy, karton ze wzorem graficznym, taca z kaszą, sól, pozytywka z melodią "Panie Janie", pudełko, pędzel, woda. Zasady: Bazowanie na czynnościach znanych i lubianych. Stopniowanie trudności. Systematyczności i wielokrotnych powtórzeń. Ćwiczenia oraz czas ich trwania i liczbę ewentualnych powtórzeń należy dostosować do indywidualnych możliwości dziecka. Chwalimy dziecko za zainteresowanie i chęć wykonania ćwiczenia nawet wtedy, gdy efekty są dalekie od doskonałości. Zwracamy uwagę na to, aby dziecko pracowało zgodnie ze swoimi możliwościami i w swoim tempie. Przebieg zajęć: 1.Zajęcia wprowadzające: przywitanie ucznia poprzez podanie rąk oraz wypowiedzenie w formie sylab "dzień -do-bry" wraz z rytmicznym ruchem rąk, "witanie" różnych części ciała połączone z nazywaniem ich, zapoznanie uczennicy z piosenką - motywem przewodnim dalszej części ćwiczeń (na melodię "Panie Janie"): " Witaj Aniu, witaj Aniu, Jak się masz, jak się masz, Wszyscy cię lubimy, wszyscy cię lubimy, Bądź wśród nas, bądź wśród nas". 2.Zajęcia właściwe: ćwiczenia ruchowe- elementy metody ruchu rozwijającego: przejazd pod "tunelem" stworzonym przez inne osoby, huśtanie w kocu, ćwiczenia ruchowo-słuchowe: rytmiczne uderzanie dłońmi w woreczki (ruchy bierne- nauczyciel, stojąc za plecami ucznia prowadzi jego dłonie) przy piosence "Witaj", wystukiwanie różnymi stronami dłoni, pięścią, palcami w wałek w rytm piosenki (jedną i dwoma rękoma), wrzucanie woreczków do pudełka, ćwiczenia ruchowo- słuchowo- wzrokowe: zapoznanie ucznia ze wzorem graficznym piosenki "Witaj Aniu". Wzór graficzny przedstawiony przy użyciu aksamitu i papieru ściernego. wodzenie palcem po wzorze i śpiewanie piosenki, odtwarzanie wzoru na tacy z kaszą, swobodna zabawa z kaszą, wykonanie wzoru przy pomocy nauczyciela- technika plastyczna: materiał sypki (sól) w kompozycji kolorystycznej. 3.Zajęcia końcowe: Prezentowanie pracy uczennicy, Pożegnanie uczennicy piosenką: " Żegnaj Aniu, żegnaj Aniu, Koniec już, koniec już, Wszyscy cię lubimy, wszyscy cię lubimy, Pa, pa, pa, pa, pa, pa." Opracowanie: Iwona Rękawiecka Wyświetleń: 3044
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |