Katalog

Zuzanna Konsek
Ekologia, Scenariusze

"Śmieciomoda" - scenariusz obchodów Dnia Ziemi

- n +

Śmieciomoda

Witamy wszystkich na prawdziwym, niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju pokazie ŚMIECIOMODY. Będzie to śmieciomoda na cały rok i całe życie, śmieciomoda na wiosnę, lato, jesień i zimę, chociaż pozornie tylko na karnawał. Już nie kreatorzy z Nowego Jorku i Paryża będą nam dyktować, w co mamy się ubierać. Będą to artyści zgromadzeni w formacji ŚMIECIOMODA, pozwalający wszystkim się ubierać jak chcą i w co chcą.

"Koniec produkowania, początek odtwarzania.
Koniec kupowania, początek własnego wymyślania"


Oto ich zamierzenia i hasła.
Podziwiajcie tę kolekcję razem z nami.

Prezentujemy "Sukienkę prasową".

Cała została wykonana z papieru. Formę wycięto z tektury, a następnie jej boki połączono sznurówkami. Całość oklejono wycinankami z gazet o modzie. Barwny kapelusz wykonano z kartek kolorowej gazety. Papierowa biżuteria i torebka dodają blasku kreacji. Torebkę wykonano z pustego pudełka, zaś jej efektowny pasek w postaci warkocza ze splecionych worków foliowych Zapięcie torebki zrobiono z nakrętki butelki. Cała kreacja jest bardzo kolorowa. Modelka wygląda w niej szałowo.

Następna kreacja to "Kosmiczna eksplozja".

Wykonana została w prosty sposób.
Do starej sukienki przyszyto srebrne ozdoby z papierków po czekoladach i cukierkach. Jej zrobienie wymagało wiele cierpliwości, ale za to efekt jest imponujący. Długie ozdoby ze sreberek tworzą lśniące kaskady światła. Uzupełnieniem sukienki jest kosmiczne nakrycie głowy - spiralna antena, do zrobienia której wykorzystano drut oraz resztki srebrnej folii aluminiowej. Oczywiście biżuteria - obręcz na szyję oraz bransoletka - są również kosmiczne ( forma srebrnej spirali).

Kolejna kreacja "Foliowe cudo".

Wykonana została z worków foliowych.
Sukienkę na dole wykończono frędzelkami z pociętych pasków folii.
W talii widać efektowny pasek w postaci warkocza splecionego z długich pasków folii.Szyję oraz ręce modelki zdobi biżuteria - korale i bransoletka wykonane ze zgniecionych srebrnych papierków w kształcie kulek.

Przed nami "Hawajski kwiat".

Do tego stroju jako spódnicę wykorzystano starą chustę, która została związana na boku, tworząc bardzo efektowne i modne pareo.
Hawajskiego uroku nadają strojowi obręcze kolorowych kwiatów - na szyi i we włosach.

Prezentujemy następną kreację "Błękit nieba".

Strój stanowi błękitna sukienka, która wraz z kapeluszem i bransoletką sprawiają wrażenie spokoju. Do zrobienia kapelusza wykorzystano butelkę plastikową, którą ozdobiono niebieskimi foliowymi kokardkami oraz przeplatanym paskiem. Do kompletu z kapeluszem wykonano bransoletkę
"petkę". Jej nazwa pochodzi od surowca, z którego została zrobiona, czyli z butelki typu PET.

Sportowy strój typu "Pathwork" zaprezentuje jedyny model. Oto właśnie go podziwiamy.

Jego szałową kamizelkę uszyto z łatek różnych niepotrzebnych materiałów, które zostały pozszywane w fantastyczny, oryginalny sposób. Sportowy charakter podkreśla czapka z daszkiem wykonana z tektury.

Następna prezentacja dzisiejszego pokazu śmieciomody, to sukienka "Prezent".

Jest to duży karton z wyciętymi otworami na ręce i głowę. Całość przewiązano dużą kokardą.

Prezentacje dzisiejszej kolekcji mody kończymy kreacjami, które są szczególne. Każda kobieta zakłada je bowiem raz w swoim życiu - w dniu ślubu.

Jest to oczywiście "Panna młoda".

Do pierwszego stroju panny młodej wykorzystano sukienkę komunijną, którą zdobi BOA, wykonane z ogromnej ilości pociętych białych jednorazowych reklamówek. Na głowie panny młodej widać kwiatowy kapelusz. Wykonano go z resztek niezużytego białego papieru. Bukiet kwiatów, trzymany przez modelkę, zrobiony jest metodą origami z kawałków przeczytanych gazet.
A oto i drugi strój panny młodej. Sukienkę uszyto z białych toreb foliowych. Welon z resztek firany ozdobiono foliowymi kwiatkami, takimi samymi jak w bukiecie ślubnym. Bukiet panny młodej zrobiono z białych, żółtych i niebieskich kwiatków, a każdy z nich wykonano ze zwiniętych i przyczepionych do drutu pasków folii. Ozdobą bukietu są też wstążki: białe i żółte, do zrobienia których zostały wykorzystane siatki po cytrynach.

To, co zobaczyliście, to ŚMIECIOMODA, inaczej ŚMIECIOSZTUKA.

Ale to nie tylko zabawa, to coś więcej.
To nie tylko sposób ubierania, ale sposób myślenia i sposób życia.
Jeśli pojedziecie na wycieczkę np. do lasu, nie wyrzucajcie papierków, butelek, foliowych toreb, gdyż są to śmieci, których ilość ciągle się zwiększa. Można z nimi zrobić przecież coś innego - segregować, przetwarzać lub wykorzystać do zabawy takiej jak my, w projektantów mody.
Wy też możecie zabawić się podobnie, robiąc "coś z niczego".

NIE ŚMIEĆCIE, A ŚWIAT BĘDZIE PIĘKNIEJSZY!

Fragmenty scenariusza oparte zostały na programie telewizyjnym "Śmieciosztuka".

Opracowanie: Zuzanna Konsek

Wyświetleń: 7866


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.