Katalog

Wiesława Meichsner
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz dla klasy III: Wyruszamy na wycieczkę po Polsce różnymi środkami transportu

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy trzeciej

Ośrodek tematyczny: Sposoby podróżowania.

Temat dnia: Wyruszamy na wycieczkę po Polsce różnymi środkami transportu.

Edukacja polonistyczna:
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat sposobów podróżowania różnymi środkami transportu. Określanie cech charakterystycznych dla danego środka transportu. Utrwalenie pisowni wyrazów z "ó" oraz "rz" wymiennym.

Edukacja środowiskowa:
Różnorodne wykorzystanie samochodu i pociągu. Budzenie szacunku dla pracy kierowcy i kolejarza. Bezpieczeństwo w czasie podróży. Przeznaczenie transportu morskiego i powietrznego. Zagrożenia dla środowiska.

Edukacja matematyczna:
Utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 100 - kolejność wykonywania działań.

Edukacja muzyczna:
Zbiorowe śpiewanie piosenek: "Jedzie pociąg" "Pieniążki", "Marynarz tata" .

Cel ogólny:
Utrwalenie poznanych wiadomości na temat środków transportu.

Cele operacyjne:
Wiadomości
A) Zapamiętanie
- uczeń potrafi wymienić środki transportu
- zna sposoby podróżowania bezpieczne dla środowiska
B) Zrozumienie
- zna rodzaje pociągów i samochodów
- wie, co można nimi przewozić
- rozumie pojęcia związane z transportem morskim i powietrznym
- zna pracę marynarza i lotnika
- wypowiada się na zadany temat
Umiejętności
C) Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
- rozróżnia odgłosy poszczególnych środków transportu
- potrafi przekazać wiadomości zdobyte podczas wywiadu z kolejarzem
- prezentuje przygotowane przez siebie dodatkowe informacje na podany
temat
- potrafi obliczyć zadanie stosując kolejność wykonywania działań
- śpiewa piosenki mówiące o środkach transportu

Metody pracy:
- metoda oparta na obserwacji: pokaz
- metoda oparta na słowie: pogadanka
- metoda zajęć praktycznych

Formy pracy:
- praca zbiorowa
- praca grupowa
- praca indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
- indywidualne karty pracy
- zabawki: środki transportu
- mapa Polski
- plansza przedstawiająca ruch drogowy
- obrazki z podpisami
- odgłosy środków transportu nagrane na taśmie magnetofonowej
- ilustracje dotyczące poszczególnych środków transportu

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie.
2. Odgadnięcie hasła "Sposoby podróżowania".
3. Omówienie transportu samochodowego
- różnorodne wykorzystanie samochodów: podział transportu samochodowego
- praca kierowcy
- zaznaczenie na mapie trasy przejazdu autobusem (z Rybnika do Krakowa)
- wysłuchanie odgłosu autobusu i zaśpiewanie piosenki pt. "Pieniążki"
- dobieranie podpisów do obrazków i układanie zdań z rozsypanki wyrazowej ( praca dla I grupy).
4. Rozmowa na temat transportu kolejowego na podstawie obserwacji i spotkania z kolejarzem
- rodzaje pociągów
- praca ludzi zatrudnionych w transporcie kolejowym
- metro: nowy środek lokomocji
- zaznaczenie na mapie trasy przejazdu pociągiem (z Krakowa do Gdańska)
- wysłuchanie odgłosu pociągu i zaśpiewanie piosenki pt. "Jedzie pociąg"
- przyklejanie na planszy nazw rodzajów pociągów pasażerskich
(praca dla II grupy)
- omówienie sposobu zachowania na dworcu kolejowym.
5. Uzupełnienie karty pracy (zadanie wykonywane jest samodzielnie przez uczniów).
6. Przerwa śródlekcyjna.
7. Wypowiedzi dzieci na temat transportu wodnego
- podział na transport śródlądowy i morski
- części składowe portu
- przeznaczenie latarni morskiej
- zaznaczenie na mapie trasy przepływu statkiem (z Gdańska do Szczecina)
- wysłuchanie odgłosu ruszającego statku i zaśpiewanie piosenki pt. "Marynarz tata"
- obliczanie działań zapisanych na statkach (praca dla grupy III)
- zabawa w łowienie rybek.
8. Przyporządkowanie samolotów do poszczególnych lotnisk jako wprowadzenie do treści dotyczących transportu lotniczego
(lądowanie samolotów na planszach z "ó" oraz "rz")
- wywiad z osobą, która leciała samolotem
- zaznaczenie na mapie trasy przelotu samolotem (ze Szczecina do Warszawy)
- wysłuchanie odgłosu startującego samolotu i zaśpiewanie piosenki pt. "Pieniążki"
- omówienie ilustracji dotyczących lotniska i dobieranie podpisów (praca dla grupy IV).
9. Uświadomienie zagrożeń dla środowiska, jakie niesie ze sobą transport wodny i powietrzny (uzupełnianie karty pracy) .
10. Zapoznanie z historią i osiągnięciami w dziedzinie transportu samochodowego , kolejowego, morskiego i lotniczego (materiały przygotowane wcześniej przez uczniów) .
11. Wykonanie pracy plastycznej - składanie z pociętych części ilustracji i kolorowanie jej.
12. Zakończenie lekcji.

Opracowanie: Wiesława Meichsner

Wyświetleń: 5220


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.