Katalog

Jolanta Fendrych
Matematyka, Scenariusze

Pojęcie procentu

- n +

Pojecie procentu. Przedstawienie liczby w postaci procentów.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Poziom nauczania: Gimnazjum kl. I

Cele:
- Uczeń zna pojęcie procentu
- Uczeń zna różne zastosowanie procentów
- Uczeń potrafi przedstawić liczbę w postaci procentów
- Uczeń wyjaśnia i opisuje językiem matematycznym różne sytuacje
- Uczeń integruje wiedze matematyczną z wiedzą z innych przedmiotów.

Środki dydaktyczne:
Tekst na temat pochodzenia słowa "procent" (zał. 1). Karty pracy dla każdej z grup (zał.2, zał. 3). Papier, mazaki.

Metody pacy: Rozmowa dydaktyczna, metoda praktyczna - rozwiązanie zadań ( obliczenia) , mapa mózgu, wywiad z grupą.

Formy: praca indywidualna, praca z całą klasą, praca w grupach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Wprowadzenie.
Lekcja rozpoczyna się informacją na temat pochodzenia procentów.
Uczeń może krótko przedstawić tę informację jako fragment pracy domowej (zał. 1 ).

Nauczyciel stawia uczniom pytania:
"Co to jest procent? "
"Gdzie spotkaliście się z procentami? "
"Na jakich zajęciach zetknęliście się z procentami?"

Następnie klasę dzielimy na 5 - 6 osobowe grupy. Każda grupa wybiera swego lidera, który będzie prezentował wypowiedzi swoich kolegów.
Nauczyciel podaje przykład zapisu ułamka zwykłego oraz dziesiętnego w postaci procentów:

1 / 100 = 0,01 = 1 %
2 / 100 = 0,02 = 2%
18 / 100 = 0,18 = 18 %
95 / 100 = 0,95 = 95 %
100 / 100 = 1 = 100 %

Każda grupa dostaje zadanie, którego celem jest zapisanie ułamka
w postaci procentu (zał.2). Liderzy grup zapisują wyniki na tablicy.
Na podstawie przykładów nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie
algorytmu zamiany liczby na procent.
" Aby zamienić daną liczbę na procent trzeba ją podzielić przez 0,01 lub pomnożyć przez 100 ".

Stosowanie poznanego algorytmu w obliczeniach.
Następnie każda grupa ma przydzielone zadanie.
" Zamień liczby na procenty. Uporządkuj procenty rosnąco. Odpowiadające procentom litery utworzą hasło, odczytaj je. "
(zał.3).
Ostatecznie uczniowie powinni otrzymać hasło:
" Praca jest mniej nudna niż zabawa "

Praca domowa:
Znajdź w swoim otoczeniu zapis procentowy. Wklej go do zeszytu
lub przynieś na lekcje.

Ewaluacja.
Nauczyciel prosi przedstawicieli grup o oceną pracy grupy sposobu organizacji tej pracy i komunikacji na forum grupy. Zwraca uwagę na ich wpływ, na osiągane przez grupę wyniki (a przynajmniej na atmosferę pracy w grupie). W ramach ewaluacji można też zebrać karty pracy i ocenić pracę uczniów

Załącznik 1

" W różnych obliczeniach często korzysta się z ułamków o mianowniku 100, które od dawna przyjęto zapisywać w postaci tzw. procentów. Pisze się tylko licznik takiego ułamka, a po nim znak %. Symbol ten zastępuje wyraz "procent", który pochodzi z języka łacińskiego i znaczy "od sto" lub "na sto".

Załącznik 2



Załącznik 3
 
LICZBA PROCENT LITERA
1/100   W
  100 % C
2/5   S
4/10   N
  8 % B
0,1   Z
7/20   T
  12,5 % Ż
  75 % E
  80 % J
2,12   P
1/3   M
  150 % A
4/25   D
  25 % I
2   R
1/6   U

Opracowanie: Jolanta Fendrych

Wyświetleń: 3204


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.