|
|
Katalog Małgorzata Dobosz Przyroda, Scenariusze Ekologiczna choinkaEkologiczna choinka.Poziom : kl. IV - VI do przeprowadzenia na zajęciach kółka koła LOP lub kółka ekologiczno - przyrodniczego.Cel ogólny: - pobudzenie uczniów do refleksji nad tradycją i jej związkami ze środowiskiem. Cele operacyjne: Uczeń: - wie na czym polega uprawa drzewek - wymienia i odróżnia gatunki drzew iglastych rosnących w Polsce - wie jakie skutki wywołuje wycinanie choinek z lasu - współdziała w zespole. Metody: - słowne - pogadanka, dyskusja, wywiad - praktyczna. Formy pracy: - grupowa - zbiorowa - indywidualna. Środki dydaktyczne: - mała sztuczna choinka - świeże gałązki świerku, sosny, jodły - materiały potrzebne do zrobienia stroiku świąteczno - ekologicznego. Czas trwania zajęć: - 90 minut. Piśmiennictwo: - K. Kafel, W. Lemart "Którędy po Ziemi". Jak kształcić zgodnie z ideą rozwoju zrónoważonego. Warszawa 1985r. NFOŚ W grudniu przed świętami Bożego Narodzenia wybrani uczniowie (pod opieką osób dorosłych) przeprowadzają wywiad ze sprzedawcami choinek (lub organizują wyjazd na plantację hodowli drzewek). Pytania do ankiety: (uczniowie podkreślają odpowiedź) 1. Jakie jest pochodzenie sprzedawanych choinek? (szkółki leśne, farmy leśne, las naturalny, ogrody prywatne) 2. Kiedy choinki były ścięte? (kilka dni temu, 2 tygodnie temu, miesiąc temu) 3. Jaki gatunek drzewek Pan sprzedaje? (świerk pospolity, jodła pospolita, jodła kaukaska, sosna zwyczajna, świerk srebrzysty) 4. Jaki jest wiek sprzedawanych drzewek? (2- letnie drzewka, 4 - letnie, 6 - letnie, 8 - letnie) 5. Jakie drzewka ludzie najczęściej kupują? (świerk, sosna, jodła) 6. Co się dzieje z drzewkami, których nie uda się sprzedać? Przebieg zajęć: 1. Część wstępna. Uczniowie przedstawiają wyniki swoich wywiadów przeprowadzonych ze sprzedawcami choinek w formie graficznej. 2. Część zasadnicza. a) analizujemy wyniki i inicjujemy dyskusję, zadajemy uczniom pytania: - Czy należy wycinać choinki z lasu na święta? - Czy istnieje inny powód aby wycinać ładne, zdrowe drzewka z lasu? - W jaki inny sposób niż z lasu można pozyskać choinki na święta? - Jaką wolisz choinkę sztuczną, naturalną, w donicy......? - Co wiesz o choince sztucznej, jak ją się produkuje? b) Dzielimy klasę na dwie grupy i próbujemy rozwiązać problem "Choinka naturalna czy sztuczna", grupy przygotowują argumenty za i przeciw choince naturalnej i sztucznej (zapisujemy na dużych arkuszach szarego papieru). c)zajęcia praktyczne - uczniowie z przyniesionych materiałów wykonują stroiki świąteczne wg własnych pomysłów. 3.Część podsumowująca. Wybór najładniejszego, ekologicznego stroika świątecznego. Opracowanie: Małgorzata Dobosz Wyświetleń: 2681
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |