Katalog

Dorota Piwkowska
Język polski, Scenariusze

Odczytujemy "Katarynkę" Bolesława Prusa inaczej - współcześnie

- n +

Odczytujemy "Katarynkę" B. Prusa inaczej... współcześnie.

Cele lekcji: uczeń:
- dostrzega kontrast w budowie postaci literackich, określa jego rolę,
- świadomie odbiera dzieło lit.,
- uświadamia sobie potrzebę niesienia pomocy pokrzywdzonym chorym...

Metody i formy pracy:
- metoda problemowa
- metoda poszukująca
- dyskusja

Środki dydaktyczne:
- tekst "Katarynki"
- "Słownik języka polskiego"

Tok lekcji:
1. Dyskusja na temat różnic w konstruowaniu postaci literackich.

Kontrasty:

- bogaty  - biedna
- zdrowy  - niewidoma
- mieszkanie 6-pokojowe od frontu  - nędzna izdebka w oficynie, bez słońca
B. Prus to ważny obserwator rzeczywistości, który swoimi utworami uwrażliwić społeczeństwo na niedolę innych.

Choć od powstania "Katarynki" minęło ponad sto lat, problem ludzkiego nieszczęścia pozostał aktualny. Również dzisiaj potrzebni są ludzie pokroju p. Tomasza, którzy przyjdą z pomocą biednym.

2. Dyskusja na temat:
- kto może pomagać?
- jak możemy pomagać?

Formy pomocy pokrzywdzonym:
- sponsorzy
- akcje charytatywne, np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka
"Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej
- szkoły dla niewidomych

3. Hasło: filantrop - człowiek wspomagający potrzebujących; dobroczyńca.

Opracowanie: Dorota Piwkowska

Wyświetleń: 2857


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.