Katalog

Iwona Gałaszewicz
Matematyka, Scenariusze

Pole powierzchni ostrosłupa - scenariusz lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

- n +

Pole powierzchni ostrosłupa.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Cele operacyjne:
wiadomości:
- uczeń zna wzory na pola figur płaskich
- uczeń zna metodę obliczania pola powierzchni ostrosłupa
- uczeń wie z jakich elementów składa się siatka ostrosłupa

umiejętności:
- uczeń rozpoznaje i nazywa ostrosłup na podstawie jego siatki
- uczeń rysuje siatkę danego ostrosłupa
- uczeń oblicza na podstawie siatki pole powierzchni całkowitej ostrosłupa

Metody: mini-gra, aktywizująca, problemowa, ćwiczenia

Formy: praca indywidualna, praca w grupach

Środki dydaktyczne: wycięte z papieru wielokąty, arkusze papieru z rysunkami rzutów ostrosłupów, klej, kartki z treściami zadań, list dla grup

Przebieg lekcji:
1. Część wstępna:
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie i ocena pracy domowej
- podanie tematu lekcji

2. Część główna:

Przypomnienie wzorów na obliczanie pól wielokątów.
Przypomnienie z jakich elementów składa się siatka ostrosłupa.

"MINI-GRA"
Każda osoba dostaje jeden wielokąt (trójkąt, kwadrat, prostokąt) o podanych
wymiarach i ma policzyć pole tego wielokąta.

Uczniowie chodząc po klasie ze swoim wielokątem dobierają się w takie grupy, aby stworzyć siatki ostrosłupów.

Dalszą część lekcji będą pracować w takich właśnie grupach. Liderem grupy zostaje osoba mająca podstawę ostrosłupa.

Grupy obliczają jaka będzie suma pól wszystkich figur składających się na otrzymaną siatkę ostrosłupa (czyli jakie będzie pole powierzchni ostrosłupa) . Lider wybiera arkusz papieru z narysowanym na nim ich ostrosłupem. Obok rysunku grupa wkleja otrzymaną siatkę bryły, a pod rysunkiem zapisuje swoje obliczenia pola powierzchni ostrosłupa.

Prezentacja i omówienie prac grup przy tablicy.

Uczniowie formułują zasadę obliczania pola powierzchni ostrosłupa i zapisują ją w zeszycie. Wyciągają wniosek, iż łatwiej jest policzyć pole powierzchni mając narysowaną siatkę ostrosłupa niż jego rzut.

Grupy dostają kartki z treścią dwóch zadań:

Zadanie 1.
Oblicz pole powierzchni całkowitej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy długości 6cm i wysokości ściany bocznej 9cm.

Zadanie 2.
Oblicz pole powierzchni ostrosłupa, jeśli pole jego powierzchni bocznej jest o 8cm2 większe od pola podstawy, którą jest prostokąt o bokach 6cm i 3cm.
oraz list:

"Rozwiążcie zadanie pierwsze w zeszytach. Wszystkie osoby z grupy mają mieć je zrobione. Nie zapomnijcie o rysunku siatki bryły.

Jeśli skończycie robić to zadanie, zasygnalizujcie to przez podniesienie ręki.

Jeżeli inne grupy jeszcze nie skończyły go robić, zróbcie zadanie drugie.

Osoby z grupy, która skończy jako pierwsza i będzie miała prawidłowe obliczenia, dostają ocenę bardzo dobrą; osoby z dwóch grup, które skończą jako następne i będą miały prawidłowe obliczenia, dostają ocenę dobrą.
Życzę powodzenia."
Omówienie zadań przy tablicy.


3. Część końcowa:
- utrwalenie wiadomości poznanych na lekcji;
- zadanie i omówienie pracy domowej.

Opracowanie: mgr Iwona Gałaszewicz

Wyświetleń: 6187


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.