Katalog

Janina Jaszczak, Irena Abratańska, Anna
Uroczystości, Scenariusze

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Matki

- n +

Program na Dzień Matki

1. SCENKA "SŁOŃCE I KWIATKI"

Wychodzą dzieci przebrane za kwiatki i słonko. Siedzą w rozsypce na łące.

Słonko - Wstańcie kwiatki, bo już czs, budzę was, budzę was
Bratek - Nie chcę, nie chcę wolę jeszcze spać!
Słonko - Oj nie będę was nudzić, muszę wszystkie kwiatki zbudzić. Wstawaj prędko, wstawaj bratku i ty kwiatku i ty kwiatku
Fiołek - Jeszcze zimno, chłodny ranek, nie nie wstanę
Słonko - Ja myślałem żeście zuchy, a tu wkoło same muchy.
Wstań mi zaraz ty leniuszku, bo ci powiem coś na uszko fijołeczku mały.
Kwiatki - My będziemy jeszcze spały!
Słonko - Kiedy dziś niezwykły dzień, święto wielkie, Matki Dzień.
Konwalia - W ciszy, w chłodzie sobie spałam aż twój głosik usłyszałam.
Słonko - Chodź tu konwalijko biała, chodźcie prędzej, chodźcie kwiatki dziś jest święto, święto matki przyjdą dzieci spleść wiązankę, zrobią mamie niespodziankę.
Bratek- A to całkiem inna sprawa, kiedy tak to trzeba wstawać! (kwiatki wstają)
Słonko - Wreszcie się ruszyły!
Wszyscy - O!Już idą dzieci!
Bratek - Każdy kwiatek się uśmiecha do gromadki tej, a tam czeka już mateńka, zaśpiewajmy jej.
Dalej kwiatki zróbmy koło w piękny wiosny czas, złączmy rączki i wesoło zaśpiewajmy wraz.

2. Piosenka "W zieleni łąka majowa" (kwiatki tańczą, potem schodzą ze sceny)

3. Dziecko I - Kto chce uczcić dzień dzisiejszy niech się nie ukrywa w cień, lecz spieszy do szkoły w ten uroczysty dzień. Kwiatki zbierajmy dla naszej matki, by jej przyjemnie dziś przeszedł dzień.


Wchodzą wszystkie dzieci i stają w półkolu. Mówią razem.

Zebrały się nasze mamy i usiadły w rzędzie i czekają jaka dzis uroczystość będzie.Zawołajmy wszyscy razem ile kto ma siły. Niechaj żyją nasze mamy kochane i miłe. "Niech żyją nam, niech żyją nam".

Wychodzi Dziecko II - Powitanie mam

U nas pięknie i wesoło wszystkie się zebrały dziatki i gdzie spojrzeć radość wkoło, dzisiaj w szkole Świeto Matki. Wszystkich chętnie zapraszamy i witamy wszystkich mile. Mieć w gościnie nasze mamy to najlepsze dla nas chwile. Więc na waszą cześć mateczki wygłaszamy te wierszyki, dla was nucą tę piosenkę i dziewczynki i chłopczyki

4. Piosenka "Kantaty"

5. Narrator (czyta)

Dzień 26 maja Święto Matki - to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Matka - to synonim miłosci i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiazania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, wierszach i utrwalano na płótnie. Przedstawiano tę spracowaną, zmęczoną, i tę uśmiechniętą, radosną, dumną ze swojego macierzyństwa, i tę zapracowaną i zagonioną.

Święto Matki zaczęto obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 r. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 r. w Krakowie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, uczeń własnoręcznie wykonany upominek, dorośli nieraz z dala żyjący od matek ślą im najlepsze myśli, depesze, piosenki i życzenia w radiowym i telewizyjnym koncercie życzeń.

6. Wiersz "Dzień Matki"

Mateńki nasze, drogie kochane tak licznie tu przybyłście i wasze twarze często stroskane słodkim uśmiechem rozjaśniałyście. Dziś słonko jasno wam świeci, zieleń piękniejsza, wonniejsze kwiatki. Dziś mocniej biją serduszka dzieci, bo dziś jest najmilszy "Dzień Matki"

7. Wiersz "Kwiatek dla mamy" (na głowę włożyć kwiatek)

Dzisiaj jest dzień mamy, którą tak kochamy, więc jej swoje serce w podarunku damy. Mówiła mi matuś, że lubi kwiateczki, więc pragnę być kwiatkiem dla mojej mateczki.

8. Wiersz "Serduszko" (gwiazdka na głowie)

Ja chcę być matuś gwiazdką dla Ciebie, która w nockę ciemną jaśnieje na niebie, bo serduszko mocno bije w piersi mej - ono Twoje matuś wierzyć mi chciej.

9. Taniec (może być dyskotekowy lub ludowy)

10. Wiersz "Murarz"

Mamo kiedy będę duży to się za wszystko odsłużę i odpędzę wszystkie troski daleko. Kiedy będziesz mamo pod moją opieką jako murarz kielnię chwycę i zbuduję dla ciebie kamienicę.

11. Wiersz "Krawcowa"

Ja zostanę znów krawcową. Będę szyła suknie nowe, aksamitne, w kratki, w kwiateczki wszystkie dla mojej mateczki.

12. Wiersz "Silne dłonie"


Kiedy będę już duzy, kiedy będę miał silne dłonie, to ja ciebie tak jak krzew róży od burz i od wichrów osłonię. A dziś popatrz- zasypia już miasto, więc pocałuj mnie na dobranoc. Z pocałunkiem twym jak z dobrą gwiazdą na powiekach chcę zasnąć- Mamo!

13. Piosenka "Kochana mamo"

14. Narrator (czyta)

Matka. To jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze niczym nie zmącone wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy w sercu chowa wdzięcznośc za to, że dała mu największy skarb - życie. Wdzięcznośc tę wyrażamy w różnych postaciach: miłości, codziennym szacunku i dowodach wiernej pamięci w dniu święta naszych matek.

15. Wiersz "Matka"

Ile głębokiej treści tkwi w tym jednym słowie - matka Miłość co koi ból i łzy, wierna do dni ostatka. Mamo Twoja twarz jest znużona, zmarszczkami naznaczona, a każda taka zmarszczka to była troska o nas, lecz to co w życiu najważniejsze to co wszystkich wzrusza - to uśmiech mojej mamy i piękno jej duszy.

16. Wiersz "Kim jest ta pani" (dziewczynka trzyma namalowany przez siebie portret mamy)

Kim jest ta pani zgadnijcie moi kochani. Chorym poprawia poduszki, choć nie jest pielęgniarką, smaży wspaniale racuszki, choć wcale nie jest kucharką. Uczy nas różnych robótek choć nie jest panią ze szkoły. I ma lekarstwo na smutek, że musisz być prz niej wesoły. Wkłada mi od niechcenia cukierki w kieszeń fartuszka. Często spełnia moje życzenia jak dobra wróżka. A kiedy włoży suknię nową i uśmiech oczy jej rozjaśni to myslę - może jest królową, która na chwilę wyszła z baśni. A to jest przecież moja mama, tylko rysunek ją pomniejsza ale jest prawie taka sama, tylko dużo ładniejsza.

17. Wiersz "Kochana mama"

Kto się o nas tak troszczy, najczulej patrzy na nas. Kto od złych przygód strzeże - nasza kochana mama. Pierwszych uczyła nas kroków, pierwszych słów nas uczyła, każdą łzę nam otarła - mamusia nasza miła. Jak ci się odwdzięczymy za wszystko droga mamo. Będziemy się starali kochać ciebie tak samo.

18. Piosenka "Najmilejsza"

19. Wiersz "Królowa" (mama, fotel, korona)


I. Dziecko - Mamo, mamo wszystkie smutki do kącika schowaj. Usiądź sobie w tym fotelu jak wielka królowa. Chcesz zrobimy ci koronę, będziesz bardzo piękna. Wierszyk bedzie też dla ciebie, wierszyk i piosenka.

II. Dziecko - Mamo, mamo wszystkie smutki schowaj do kieszonki. Przynieś prędko długą suknię, przynieś szal z koronki. Zatańcz mamo razem z nami jak na wielkim balu. W koronkowej, długiej sukni, w koronkowym szalu.
.
20. Wiersz "Co ci dam" (transparent z napisem "Co ci dam Mamo!")

I. Dziecko - Co ci dam?
Za to mamo, że noc, w noc czujnie strzeżesz kolorowych i spokojnych mych snów. Za to mamo, że ci zawsze moge wierzyć, że rozumiesz mnie nawet bwz słów. Cóż ci za to dziś mogę dać Najdroższa mamo ?

II. Dziecko chodzi po sali, mówi i rozdaje kwiaty.


Po jednym kwiatku za noc każdą nieprzespaną, po jednym kwiatku za każde zmartwienie, po jednym za płynące z twych rąk ukojenie i jeden za każdy siwy włos. Pod nogi trzeba by ci rzucić cały świat, wszystkie kwiaty na ogromny stos.

21. Piosenka "Przygrywka"

22. Wiersz "Matka"

I. Dziecko
- Dzisiaj jak co dzień rano zerwałaś sie do pracy, wstajesz tak wcześnie mamo o świcie niby ptacy.

II. Dziecko - Poczekaj takaś zajęta. Odłóż na chwilę robotę, bo to dzis wielkie święto, czyś zapomniała o tym? Porzuć na chwilę troski, uśmiechnij się inaczej - patrz jakie masz ręce szorstkie od tej codziennej pracy.

III. Dziecko - I oczy masz zmęczone, kochane twoje oczy. My wiemy, że dla nas one czuwaja długo w nocy. My rozumiemy, że to dla nas tak męczysz się i trudzisz, bo pracy trzeba nie lada nim z dzieci wyrosną dorośli ludzie.

23. Wiersz "Serce Matki" (występuje 6 dzieci z napisami: serce lub matka)

I. Dziecko
(trzyma duże serce) Jedno jest serce, wiedz jedno jedyne, co dzieli twe łzy, twoje smutki i radości. Jedno jest serce, to serce matczyne. Pełne dobroci i pełne miłości

II. Dziecko - Wraz z tobą śmieje się, wraz z tobą płacze. Śpieszy pomocą w najmniejszej potrzebie. Wszystko zrozumie i wszystko przebaczy, walczy i pracuje i dla nas, dla ciebie

III. Dziecko (trzyma serce) - Ciepłem ogrzeje Cię swym jak ognisko, kiedy łza w oczach zakręci się słona. Jedno jest pewne na świecie schronisko, serce matczyne - matczyne ramiona.

IV. Dziecko (trzyma napis MATKA) - Jest tylko jedna istota pamiętaj, która ci krew swą odda do ostatka. Jedno jest słowo tak wielkie to - Matka. Choćbyś przeszedł świat dookoła, znalazł szczęście, uśmiech rzadki, nikt zastąpić ci nie zdoła ukochanej Twojej Matki

V. Dziecko - Nikt tak dobrze nie zrozumie, nie ukoi tak w rozterce, jak to ona jedna umie swego dziecka odczuć serce. Jak to ona jedna zgadnie i wyczyta z źrenic głębi każdy smutek, który gnębi....

VI. Dziecko - (trzyma serce) - Toteż póki Matka żyje, póki słodko z Tobą gwarzy niech twe srece dla niej bije i milością niech ją darzy.

24. Taniec (Disco lub inny)

25. Wiersz "Życzenia"


I. Dziecko - Czego Ci życzyć w dniu Twojego święta Mamo. Co rok powtarzam to samo. Obiecuję, przepraszam za te razróbki nasze...Cóż człowiek często o obietnicach zapomina i to jest przyczyna. Bo czyż to można zawsze przygotować lekcje kiedy bywa, że tak się nie chce

II. Dziecko - A ta bójka na schodach z Jackiem pamiętasz Mamo? To nie ja, zaczęła się sama. A teraz zmądrzałem i wszystko już będzie dobrze, więc nie mniej miny smutnej. Tak chcę żebyś zobaczyła jak mi się powiedzie na tym trudnym, dorosłym świecie i cieszyła się z mojej pracy, radości, zdobyczy
Razem: Tego Tobie Mamo i sobie Życzymy!

26. Wiersz "Święto Matki"

Dziś święto Matki piękny czas niech zabrzmi radość pośród nas. Niech nucą ptaszki w cieniu drzew dla ciebie matuś jest ten śpiew. Dla Ciebie jest miłości czar i słodkich uczuć szczęścia dar. Dla Ciebie róży kwitnie kwiat. Żyj nam matuś! Żyj 100 lat!
(Wszystkie dzieci wychodzą na środek)
Wszyscy: Uściskamy was mamusie mocno z całej siły. Zaśpiewajmy głośno by nam 100 lat żyły.

27. Piosenka "Sto lat" i rozdanie własnoręcznie wykonanych upominków.

28. Wspólna zabawa z mamami np.
A) Rozpoznawanie się mam na portretach namalowanych przez dzieci.

B) Czy znasz swoją mamę - zadawanie różnych pytań najpierw mamom potem dzieciom itp.

Do powyższego scenariusza wykorzystano materiały z następującej bibliografii:


1. Wybór wierszy. Do matki.
2. A. Paniecka- Piekutowska: Pegazem przez rok szkolny, Warszawa 1982
3. W. Piotrowska: Dzień Matki - scenariusz apelu "Poradnik bibliotekarza" 1980, nr 5.
4. B. Szypułowa: Dobór repertuaru piosenek dla klas I-III, "Nauczanie Początkowe",1986/87, nr 2
5. Ryszard Przymus: "Inscenizacje pełne radości"
6. U. Smoczyńska-Nachtman: "Kalendarz muzyczny w przedszkolu"

Opracowanie: Abratańska Irena,
Jaszczak Janina,
Woźniak Anna

Wyświetleń: 76143


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.