Katalog

Aleksandra Sroczyńska-Kisser
Język polski, Scenariusze

Książka - jej dzieje i promocja - scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI

- n +

Książka - jej dzieje i promocja

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI

CELE OGÓLNE:
- poznanie dziejów książki i rodowodu wyrazów z nią związanych
- kształcenie umiejętności promowania czegoś
- pobudzanie zainteresowań czytelniczych
- ćwiczenie umiejętności odczytywania i parafrazowania aforyzmów o książkach
- określenie roli książki w życiu człowieka

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- zna historię książki
- rozumie i potrafi wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z dziejami książki
- wypowiada się poprawnie w 1. osobie liczby poj.
- segreguje wyrazy według alfabetu
- potrafi zareklamować wskazany produkt
- odczytuje i poprawnie parafrazuje wybrane aforyzmy

METODY:
- drama (uczniowie w roli haseł)
- pogadanka
- praca z tekstem
- metoda socjokulturalna (popularyzacja literatury)
- elementy metody oglądowej (aforyzmy wypisane na kartonach)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kartki z wypisanymi hasłami
- kartki z aforyzmami o książkach
- tekst D. Jodłowskiej "Papirusy, papierki, gryzipiórki"(M. Nagajowa "Słowa i świat")

FORMY PRACY:
- indywidualna
- frontalna
- grupowa

PRZEBIEG LEKCJI:
  1. Drama.
    Uczniowie mieli w domu przygotować wyjaśnienia haseł, pojęć związanych z dziejami książki:
    papier, pergamin, tytuł, zecer, druk, czcionka, pióro, margines, inicjał, miniatura, atrament
    Uczniowie wchodzą w rolę hasła, prezentują odpowiedź w 1. osobie liczby poj. Na koniec ustawiają się układając hasła według kolejności alfabetycznej, przypinają je w ten sposób do tablicy i przepisują do zeszytu.
  2. Dyskusja w oparciu o tekst "Papirusy, papierki, ..."
    Jak wyglądały książki w starożytności?
    Jak w średniowieczu?
    Jak zmienił się ich wygląd w XV wieku?

    książka zwój papirusowy (starożytność)
    książka pergaminowa (średniowiecze)
    książka drukowana (od XV wieku)
  3. Uczniowie oglądają ilustracje dawnych książek ("Czarno na białym" M. Iljina)
  4. Promocja książek.
    Podział klasy na 3 grupy. Każda grupa przygotuje reklamę, promocję przygotowanej przez nauczyciela książki.
    Nauczyciel i klasa oceniają, kto zrobił to najlepiej.
  5. Na tablicy przypięte są aforyzmy, piękne cytaty o książkach. Każda grupa wybiera cytat, który podoba jej się najbardziej i spróbuje go sparafrazować, rozwinąć, uzasadnić.
    Proponowane cytaty:
    "Książka to nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez uprzykrzenia" (I. Krasicki)
    "Jest równie łatwo wymarzyć książkę, jak trudno ją napisać" (H. Balzak)
    "Świat jest stworzony po to, by stać się kiedyś piękną książką" (S. Mallarme)
    "Nie ma takiej dziedziny życia, w której by dobra książka nie pomogła" (L. Rudnicki)
    "Książka to przyjaciel. Smutne jest życie bez przyjaciela, smutne jest życie bez książek" (W. Grubiński)
    "Dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca, a dom, w którym jej nie ma- to czarny kryminał" (K. Makuszyński)
  6. Praca domowa- Przynieść swoje ulubione książki na wystawkę
    - Wyjaśnić pojęcia:
    "biblioteka", "bibliografia", "bibliofil"
  7. Ocena aktywności uczniów.

Opracowanie: Aleksandra Sroczyńska- Kisser
Szkoła Podstawowa w Drwalewie

Wyświetleń: 3349


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.