Katalog

Elżbieta Olejniczak
Różne, Scenariusze

Perspektywy harmonizacji polskiego prawa żywnościowego z prawem Unii Europejskiej

- n +

Perspektywy harmonizacji polskiego prawa żywnościowego z prawem Unii Europejskiej.

Scenariusz zajęć realizowanych w ramach ścieżki przedmiotowej - Edukacja Europejska na zajęciach z przedmiotu: technologia żywności

Cel lekcji:
- Zapoznanie uczniów z podstawowymi celami prawa Unii Europejskiej dotyczącymi rynku żywnościowego

Cel operacyjny: uczeń powinien:
- wymienić obszary zainteresowań prawa żywnościowego w UE,
- zinterpretować sukcesywny proces harmonizacji polskiego prawa żywnościowego z prawem UE,
- wyjaśnić cele kompleksowej polityki żywnościowej.

Metody prowadzenia lekcji: metoda słowna naprowadzająca, praca w grupach, dyskusja

Środki dydaktyczne: plansza - "Podstawowe cele prawa żywnościowego UE", podręcznik, czasopismo "Przemysł Spożywczy" (nr 1,2,3 /2003)

Przebieg lekcji

1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących podstaw prawnych ustawodawstwa żywnościowego i normalizacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, iż przepisy prawne w tej dziedzinie powinny być tak kształtowane, ażeby uwzględniały przede wszystkim interesy zwykłego człowieka - konsumenta, ponad wszelkimi partykularnymi interesami grup i lobby producentów, handlowców.

2. Nauczyciel prosi kolejnych uczniów o odczytanie z podręcznika podstawowych cech prawa unijnego, które omawia wspólnie z uczniami.

3. Nauczyciel dzieli uczniów na 6 grup. Każda z grup otrzymuje, zapisany na karcie, jeden z celów prawa żywnościowego UE do wspólnej analizy
i wyjaśnienia.

Cele prawa żywnościowego Unii Europejskiej:
- zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i bezpieczeństwa konsumentów;
- zapewnienie wolnego przepływu towarów w obrębie rynku wewnętrznego;
- zapewnienie konkurencyjności przemysłu europejskiego i zwiększenie jego eksportu;
- oparcie ustawodawstwa przede wszystkim na dowodach naukowych i ocenie ryzyka;
- zapewnienie spójności, racjonalności i przyjazności użytkownikom ustawodawstwa;
- przypisywanie głównej odpowiedzialności za bezpieczną żywność przemysłowi, producentom i dostawcom, przy wykorzystywaniu systemów analizy ryzyka i krytycznych punktów kontrolnych (HACCP), które muszą być wspierane urzędową kontrolą i wprowadzaniem prawa w życie.

Lider grupy odczytuje cel prawa żywnościowego i przedstawia jego wyjaśnienie.
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów ze szczególnym zwróceniem uwagi na dwa główne obszary prawa żywnościowego w UE:
- obszar ochrony zdrowia publicznego i bezpieczeństwa konsumentów,
- obszar ochrony interesów uczestników obrotu żywnością - producentów, dostawców i odbiorców.

Począwszy od 1962 r. Unia Europejska wydała już ok. 200 aktów prawnych z zakresu prawa żywnościowego. Regulują one wiele obszarów, m.in. dotyczą: bezpieczeństwa żywnościowego, systemów kontroli jakości, dodatków do żywności, wymagań sanitarnych, znakowania produktów oraz wielu innych dziedzin wytwarzania i obrotu żywnością.

4. Potrzeby harmonizacji polskiego prawa żywnościowego z prawem UE.

Prowadzący inicjuje dyskusję zwracając uwagę na następujące zagadnienia:
- prawo żywnościowe stanowi wydzieloną, autonomiczną część prawa rolnego i ma status samodzielnej gałęzi prawa,
- starania Polski o wejście do UE zobowiązują do dostosowania polskich przepisów prawnych do prawa żywnościowego w Unii Europejskiej,
- ujednolicenie przepisów prawa w Polsce i w Unii ma istotne znaczenie dla podjęcia i realizacji kompleksowej polityki żywnościowej
i żywieniowej, w tym m.in. dla skutecznej ochrony zdrowia konsumentów, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego oraz dla rozwoju eksportu i importu żywności między poszczególnymi krajami członkami Wspólnoty Europejskiej.

5. Jakie są perspektywy polskiego przemysłu spożywczego?

Każdy uczeń zapisuje na kartce jedno zdanie dotyczące perspektyw przetwórstwa żywności w najbliższych latach. Kartki są zbierane a następnie wybrani uczniowie odczytują je.
Można jednak założyć, że podstawowy wysiłek producentów żywności w Polsce będzie skierowany na dostosowanie warunków produkcji:
- podstaw ekonomicznych,
- asortymentu,
- wyposażenia technicznego,
- higieny produkcji,
- procesów technologicznych

oraz nastawiony na dostosowanie zarówno personelu, jak i zakładów do wymagań swobodnego obrotu towarów na rynku europejskim.
Sprostanie konkurencji oraz wymaganiom jakości na rynku wymaga stałego przyjmowania standardów prawa żywnościowego UE.

6. Podsumowanie

Opracowanie i wdrożenie nowego polskiego prawa żywnościowego, dostosowanego do standardów europejskich, przyczyni się do właściwego uregulowania podstawowych problemów produkcji i obrotu żywnością, a zwłaszcza zdrowotno - higienicznej jakości żywności i bezpieczeństwa żywnościowego dla konsumentów.

Literatura:

1. M. Dłużewski: Technologia żywności cz.I - WSiP Warszawa2000
2. Przemysł Spożywczy 1/2003
3. Przemysł Spożywczy 2/2003
4. Przemysł Spożywczy 3/2003

Opracowanie: mgr inż. Elżbieta Olejniczak

Wyświetleń: 1235


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.