Scenariusz zajęć z kształcenia zintegrowanego w klasie I blok tematyczny:
Dbamy o swje zdrowie Temat dnia: dlaczego należy dbać o higienę?
Zapis w dzienniku:
Kilkuzdaniowe wypowiedzi nt. roli higieny w życiu człowieka na podstawie
historyjki obrazkowej, własnych obserwacji i wykonanych ćwiczeń. Układanie haseł
nt. higieny z wykorzystaniem rozsypanki wyrazowej oraz własnych pomysłów.
Ćwiczenia rachunku pamięciowego i rozwiązywanie zadań tekstowych. Praktyczne
zastosowanie umiejętności dokonywania obliczeń pieniężnych.
Cele operacyjne:
- określa przeznaczenie zgromadzonych przedmiotów i segreguje je na zbiory,
- wyodrębnia środki czystości,
- wypowiada się na temat roli higieny w życiu człowieka,
- poprawnie oblicza działania w zakresie 10,
- określa relacje między liczbami i koloruje obrazek,
- układa poprawnie zdanie z rozsypanki wyrazowej,
- wyraża ruchem, gestem i mimiką treść hasła,
- stosuje obliczenia pieniężne w ćwiczeniach praktycznych,
- samodzielnie rozwiązuje zadania tekstowe i sprawdza rozwiązanie,
- ocenia swoją pracę.
Środki dydaktyczne:
Karty pracy, plansza z artykułami i cenami, fiszki z zadaniami tekstowymi o
zróżnicowanym stopniu trudności, fiszki autokorektywne, rekwizyty do zabawy w
sklep (środki czystości, opakowania lekarstw, monety i banknoty), ilustracje,
podręcznik "Z Ekoludkiem w szkole" str. 71, środki czystości (pasta do zębów,
szczoteczka, mydło, szampon), opakowania od lekarstw, termometr, stetoskop,
artykuły żywnościowe (chleb, chrupki, chałka, herbata, herbatniki), rozsypanki
wyrazowe, obrazki do kolorowania, paski kolorowego kartonu, klej, nożyczki,
kredki, tektura, agrafki, napisy higiena choroba, wyrazy do umieszczenia w
kąciku ortograficznym, uśmiechnięte ząbki za dobrze wykonaną pracę.
Metody:
słowne: praca z tekstem, rozmowa
oglądowe: pokaz, obserwacja, prezentacja
problemowe: gry dydaktyczne, burza mózgów
praktyczne: ćwiczenia, instruktaż
waloryzacyjne: impresyjne, ekspresyjne
Formy:
indywidualna: jednolita, zróżnicowana
grupowa: jednolita, zróżnicowana
zbiorowa: jednolita
| PRZEBIEG ZAJĘĆ |
KIERUNKI
EDUKACJI |
1. Uczniowie naśladują ruchy i gesty, jakie
pokazuje nauczyciel. Następnie wykonują ruchy zgodnie z przeznaczeniem
przedmiotu, który podnosi do góry nauczyciel.
- Pokażcie ruchem, do czego służy ten przedmiot.
- Posegregujcie te przedmioty na zbiory.
- Do czego służą te przedmioty? Gdzie można je kupić?
Uczniowie układają przedmioty segregując na trzy zbiory zgodnie z ich
przeznaczeniem: środki czystości, lekarstwa, żywność. Określają, do czego
służą te przedmioty i gdzie można je kupić.
2. Oglądanie historyjki obrazkowej, str. 71, podpisywanie obrazków.
Swobodne wypowiedzi na temat roli higieny w życiu człowieka.
- Na czym polega higiena osobista?
- W jaki sposób należy o nią dbać?
- Jakie znaczenie ma ona dla człowieka?
3. Praca w grupach, do której dzieci zostają przydzielone na podstawie
zaszyfrowanej na kartach pracy wiadomości.
- Gdy wykonacie działania dowiecie się, w jakich grupach będziecie
pracować.:
I - waleczne pasty Fluorowe
II - sprytne szczoteczki Spryciary
III - pachnące mydła Pienidła
IV - szalone szampony Pieniacze
Uczniowie siadają przy stole, na którym leży rekwizyt pasujący do nazwy.
4. Wykonanie herbu własnej grupy. Uczniowie otrzymują obrazki do kolorowania
(herby przedstawiające przybory do mycia).
- Pokolorujcie te obrazki wg kodu wynikającego z obliczeń. Następnie obrazek
przyklejcie na tekturkę. Wytnijcie kształt herbu i przypnijcie sobie agrafką
do ubrań.
5. Układanie haseł swojej grupy z rozsypanki wyrazowej na temat higieny.
- Ułóżcie z rozsypanki wyrazowej hasła swojej grupy. Następnie przyklejcie
je na długich paskach kolorowego kartonu.
6. Zaprezentowanie wykonanych haseł i herbów gestem, ruchem, słowem i
mimiką. Przypięcie haseł na gazetce integralnej.
7. Układanie zdań na temat higieny z zastosowaniem podanych wyrazów. Do
umieszczonych na tablicy napisów "choroba" i "higiena" uczniowie wymyślają
hasła. Improwizowanie melodii i rytmu do ułożonych haseł.
8. Szukanie w tekstach ułożonych haseł wyrazów z literą "h" i "ch".
- Odszukajcie w tekstach haseł wyrazy z "h" i "ch". Przepiszcie te wyrazy na
kartach pracy w dwóch kolumnach. Zaznaczcie na kolorowo litery "h" i "ch".
Wskazywanie wyrazów z "h" i "ch" wśród zgromadzonych na stołach napisów i
umieszczenie ich na tablicy w kąciku ortograficznym. Przepisanie wyrazów na
kartach pracy w dwóch kolumnach wyróżniając na kolorowo "h" i "ch".
9. Zabawa w sklep w grupach. Uczniowie wybierają spośród siebie sprzedawcę.
Ustalają ceny, które ustawiają przy towarze. Kupujący proszą o podanie
wybranych towarów, których koszt nie przekracza 10 zł. Sprzedawcy obliczają
koszt i wydają resztę. Następnie zamieniają się rolami.
10. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
- Z podanych zadań wybierzcie trzy, obliczcie je i porównajcie wyniki z
prawidłowym rozwiązaniem na karcie kontrolnej.
Uczniowie wybierają z zestawu zadań - o różnym stopniu trudności - zadania
dostosowane do swoich możliwości. Obliczają i porównują z prawidłowym
rozwiązaniem na karcie kontrolnej.
11. Utrwalenie zdobytych wiadomości. Przeprowadzenie samooceny własnej pracy
oraz pracy swojego zespołu. Uczniowie omawiają wykonane podczas zajęć
zadania. Sami oceniają rezultat swojej pracy i wysiłek, jaki musieli w nią
włożyć. Wybierają w nagrodę znaczek: uśmiechnięty bardziej lub mniej ząbek.
|
ruchowa matematyczna
środowiskowa
polonistyczna
środowiskowa
matematyczna
polonistyczna
środowiskowa
matematyczna
plastyczna
polonistyczna
ruchowa
środowiskowa
polonistyczna
muzyczna
polonistyczna
matematyczna
środowiskowa
polonistyczna
matematyczna
polonistyczna |
Opracowanie: Wioletta Antczak