Katalog

Marek Powolny
Różne, Scenariusze

Scenariusz obchodów powitania wiosny

- n +

Scenariusz obchodów powitania wiosny - rajd pieszy

(do wykorzystania w klasach IV - VI)

CELE:

- uczeń potrafi scharakteryzować zmiany zachodzące w przyrodzie na przedwiośniu .
- uczeń potrafi pokonywać przeszkody w terenie.
- uczeń zna podstawowe zasady w czasie gier i zabaw terenowych.
- uczeń zna podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się w lesie, nad jeziorem , przy ognisku, na dworcu PKP, poruszania się w mieście.
- uczeń zna tradycje związane z obchodami powitania wiosny.
- uczeń potrafi zachować się zgodnie z przyjętymi wcześniej regułami.

CEL ĆWICZEBNY

- uczeń zna gry i zabawy terenowe.

CEL WYCHOWAWCZY

- uczeń potrafi utrzymać dyscyplinę w grupie, potrafi być uczciwy i odważny.
- uczeń zna zasady bezpośredniego obcowania z przyrodą.

POMOCE:
- Marzanna
- kartki z długopisami lub ołówkami
- kompas lub busola
- gwizdek

PRZEBIEG RAJDU

9.00 - Zbiórka dzieci na boisku szkolnym. Sprawdzenie obecności i gotowości do rajdu.
9.10- 9.30 - Przemarsz ulicami miasta i symboliczne zatopienie Marzanny.
9.30 - 10.00 - Przemarsz na dworzec PKP.
10.30 - 10.45 - Przejazd pociągiem do Martian.
10.45 - 12.00 - Przemarsz nad jezioro Iławki. W czasie przemarszu organizujemy zabawy i gry terenowe.

1) Wypatrywanie terenu obok drogi: grupy idą w luźnych szykach, podczas marszu
staramy się opisywać drogę, jej nawierzchnię, wzniesienia, charakterystyczne punkty, staramy się również opisać otaczającą przyrodę.
Po przejściu ok. 2 km - w czasie przerwy grupa zdaje relację z dokonanych obserwacji.
2) Obserwacje punktów ukrycia. Poszczególne patrole zwiadowców, na które została podzielona klasa, mają za zadanie ukrycie kartek w pobliżu drogi z zadaniami do wykonania
Miejsce ukrycia są zaznaczone na ziemi strzałkami lub winny sposób. Wygrywa ta drużyna, która wykryje najwięcej z nich.

12.00 - 14.00 - Gry i zabawy terenowe.

1) Szukanie zaginionego.
W oznaczonym granicami terenie ukrywa się dziecko z gwizdkiem. Dziecko zmienia miejsce i gwiżdże co 20 - 30 sek. Dwie współzawodniczące grupy starają się je schwytać.
Po schwytaniu dziecko oddaje gwizdek tej grupie, a ta ma jak najszybciej wrócić do nauczyciela i oddać gwizdek.
2) Orientowanie się w terenie.
Dwie grupy stojąc w różnych miejscach określają i szkicują na kartce strony świata za Pomocą kompasu lub busoli. Wypisują na kartce charakterystyczne cechy krajobrazu znajdujących się w kierunkach na: wschód, zachód, północ i południe.
3) Polowanie na zające.
Jedna grupa, zające, kryje się w czasie 2 minut w znanym terenie o oznaczonych granicach. Druga grupa, myśliwych, poluje w ciągu 5 minut i chwyta przez dotknięcie ręką. Potem następuje zmiana. Wygrywa ta drużyna, która schwyta więcej zwierzyny.
4) Z matni.
Partyzanci, jedna grupa, zostali okrążeni w matni i mają za zadanie wszelkimi sposobami wymknąć się z niej. Mają na to 20 minut. W tym czasie powinni być znaleźć się po za jej granicami w miejscu zbiórki. Po 20 minutach następuje zmiana ról.

14.00 - 15.00 - Przygotowanie ogniska, dzieci pieką sobie kiełbaski i jedzą posiłek. Podczas ogniska śpiewamy piosenkę pt. "Zima" muzyka
T. Mayzner słowa E. Szymański.
15.00 - 15.15 - Zagaszenie ogniska. Zbiórka, sprawdzenie obecności. Omówienie osiągniętych korzyści z rajdu.
15.15 - 16.00 - Przemarsz na stację PKP w Martianach i powrót do szkoły.

Literatura:
J. Kutzner - "Metodyka wychowania fizycznego"
R. Trześniowski - "Zabawy i gry ruchowe "

Opracowanie: Marek Powolny

Wyświetleń: 1305


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.