Katalog

Amelia Chwalisz
Różne, Prezentacje

Zestaw wróżb andrzejkowych

- n +

Zestaw wróżb andrzejkowych

Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznawanie niepewnej przyszłości. Wróżbom miłosnym sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja, a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny.

Andrzejkowe wróżby przetrwały, aż do dziś i nadal cieszą się niesłabnąca popularnością. W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka tajemnicy naszej przyszłości.

Zachęcam do organizowania spotkań z dziećmi w ten magiczny wieczór. Zabawa będzie bardziej interesująca, gdy uatrakcyjnimy ją wróżbami, które przetrwały wiele lat. Poniżej chciałabym przedstawić kilka znanych i mniej znanych wróżb, przy których możesz bawić się wyśmienicie ze swoimi uczniami.

Zapraszam do wspaniałej zabawy!

Lanie Wosku

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów, zawsze kojarzących się z wieczorem andrzejkowym jest lanie wosku.

Roztop wosk w małym naczyniu i lej go na wodę przez uszko do klucza. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie od płomienia świecy, łatwiej dopatrzysz się jego zarysu. Gdy puścisz wodze fantazji, dowiesz się, co cię czeka w nadchodzącym roku.

Magiczny ogień

Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeśli zapałki będą palić się "ku sobie", życzenie spełni się w ciągu roku, jeśli nie to będziesz musiała poczekać na jego realizację.

Obierka z jabłka

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na jaką literę zaczyna się imię przeznaczonego ci przez los ukochanego to do tej wróżby musisz użyć jabłka a dokładniej jego skórki. Musisz zrobić to w ten sposób, żeby powstała jedna obierka. Rzuć ją za siebie przez lewe ram i odczytaj literę przez rzuconą na ziemię obierzynę.

Filiżanki

Przygotuj cztery filiżanki, pod każdą schowaj jedną rzecz: obrączkę, listek, monetę i jedną pozostaw pustą. Następnie wymieszaj kolejność filiżanek i wybierz jedną. Jeżeli trafisz na obrączkę- czeka cię miłość, listek - ślub, monetę- bogactwo. Gdy wybierzesz pusta filiżankę, nowy rok nie przyniesie zmian.

Losowanie kolorów.

Uczestnicy zabawy siadają w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają osoby, które wylosowały dany kolor, a osoba prowadząca czyta z księgi wróżb o jakich przestrogach na przyszłość mówią im wylosowane kolory.

*Czerwony- Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz częstym gościem u dentysty. Wszyscy wiedzą jak bardzo tego nie lubisz.

*Zielony- Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się podczas przechodzenia przez ulicę. Gdy będziesz uważał, nic ci się nie stanie
.
*Żółty- Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony. Zimą noś zawsze czapkę, nie zapominaj też o szaliku.

*Niebieski- Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź taki roztargniony.

*Biały- Pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, nie tylko chrupki i wafelki.

*Czarny- Za często się kłócisz. Unikaj nieporozumień, a wszystko wokół ciebie będzie bardziej kolorowe.

Losowanie zawodów.

Aby dowiedzieć się, jaki zawód będą wykonywały w przyszłości uczestnicy zabawy, losują karteczki, a następnie każde z nich głośno odczytuje wylosowany zawód: malarz, krawiec, szewc, piekarz, nauczyciel, sportowiec, księgowy, sprzedawca, marynarz,
drukarz, aktor, reżyser, akrobata, ogrodnik, rybak...

Magiczne liczby.

Każdy uczestnik zabawy losuje karteczkę z liczbą od 1 do 8. Następnie wszyscy wstają,
którzy wylosowali daną liczbę, a osoba prowadząca z "Księgi wróżb" odczytuje, co mówią liczby o tych osobach.
1 - Twoje ulubione kolory to żółty, złoty i pomarańczowy. Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu. Niedługo spełni się twoje marzenie.

2 - Twoje ulubione kolory to odcienie zieleni. Jesteś osobą łagodną i wrażliwą, ale bardzo wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne. Gwiazdy mówią, że będziesz miał wspaniałe wakacje.

3 - Twoje ulubione kolory to błękit i szary. Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być dobrym przyjacielem. Czasem jednak zachowujesz się zbyt gwałtownie i trudno z tobą wytrzymać. Czeka cię wspaniała podróż.

4 - Twoje ulubione kolory to czarny i czerwony. Jesteś osobą dynamiczną i lubisz ruch na świeżym powietrzu. Można powierzyć ci swoje tajemnice, nikomu nie wygadasz. Będziesz miał bardzo pracowity rok.

5 - Twoje ulubione kolory to biały i różowy. Jesteś osobą impulsywną, ale bardzo inteligentną. Posiadasz dar oceniania nowych ludzi. Zawsze sprawdzasz się w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego przyjaciela.

6 - Twoje ulubione kolory to niebieski i fioletowy. Jesteś osobą serdeczną, towarzyską i bardzo uczciwą. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasem trudno ci podjąć ważną decyzję. Musisz bardziej dbać o swoje zdrowie, bo czeka cię dużo przeziębień.

7 - Twoje ulubione kolory to brązowy i czerwony. Jesteś osobą romantyczną, uwielbiasz spacery. Czasami jesteś roztargniony i gubisz różne drobiazgi. Niedługo pójdziesz na wspaniałe przyjęcie urodzinowe.

8 - Twoje ulubione kolory to bordo i biały. Jesteś osobą bardzo wrażliwą i trochę zamkniętą w sobie. Nie lubisz pokonywać trudności, ale radzisz sobie z nimi doskonale. Masz kilku wypróbowanych przyjaciół. Czeka cię wspaniała niespodzianka.

Buty

Aby dowiedzieć się, która z koleżanek pierwsza wyjdzie za mąż, zapraszamy je do wspólnej zabawy. Wszystkie dziewczynki zdejmują but z lewej nogi i ustawiają je rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiamy na początek. Właścicielka buta, która pierwsza dotknie czubkiem progu, może liczyć na szybkie zamążpójście

Wróżb andrzejkowych jest bardzo dużo, ale nie sposób wszystkie wymienić i opisać.

Wystarczy tylko kilka na dobry początek, a reszta zależy od waszej inwencji i fantazji.

Życzę wspaniałej zabawy i spełnienia wróżb.

Opracowanie: Amelia Chwalisz

Wyświetleń: 1286


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.