Konspekt zajęć
realizowanych w ramach programu ekologicznego
(klasa: IVa i IVb)
Zakres treści:
- pojęcia: środowisko, przyroda, krajobraz
- elementy przyrody ożywionej i nieożywionej
- wpływ człowieka na środowisko
- elementy naturalne i sztuczne środowiska
Cele:
Wiadomości:
Uczeń:
- rozumie pojęcia: środowisko, krajobraz, przyroda
- opisuje zależności między cechami środowiska geograficznego a położeniem miejscowości podstawowymi zajęciami ludności
- podaje cechy różnych krajobrazów
Umiejętności:
Uczeń:
- potrafi porównywać różne krajobrazy
- wskazuje elementy przyrody ożywionej i nieożywionej
- prezentuje informacje zebrane podczas zajęć terenowych
- korzysta z obserwacji życia codziennego
Postawy:
Uczeń:
- jest świadomy życiowej użyteczności wiedzy przyrodniczej
- potrafi dostrzec piękno krajobrazu najbliższej okolicy
Metody: pogadanka, opis, praca w grupach
Formy: wycieczka
Środki dydaktyczne: ilustracje krajobrazów wiejskich i miejskich
Przebieg zajęć:
V. Faza wprowadzająca:
- Sprawy organizacyjno- porządkowe.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć i przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach.
VI. Faza realizacji:
- Pogadanka dotycząca zwiedzania najbliższej okolicy - omówienie wycieczki.
- Wycieczka po najbliższej okolicy - ok. 45 minut.
- Praca uczniów w 2 grupach - spośród różnorodnych ilustracji wybierają te, które najbardziej przypominają krajobraz miasta (grupa I ) oraz wsi ( grupa II ).
- W grupach uczniowie zastanawiają się nad cechami charakterystycznymi krajobrazu miejskiego i wiejskiego, wskazują elementy przyrody ożywionej i nieożywionej.
- W oparciu o obserwacje z wycieczki oraz powyższe rozważania uczniowie starają się znaleźć odpowiedzi na pytania:
- Jakie są główne elementy krajobrazu występujące w mojej okolicy?
- Jakie mamy elementy przyrody ożywionej i nieożywionej?
- Jakie są główne formy użytkowania ziemi?
- Czy w mojej miejscowości występują obszary zmienione przez działalność człowieka?
VII. Faza podsumowująca
- Utrwalenie pojęć: środowisko, przyroda, krajobraz.
- Porównanie krajobrazu miejskiego z wiejskim.
- Podkreślenie konieczności oszczędnego korzystania z zasobów przyrody.
Zadanie domowe
Zaprojektuj zagospodarowanie najbliższej okolicy szkoły przyczyniające się do poprawy stanu środowiska przyrodniczego.
Opracowanie: Beata Długosz