![]() |
![]() |
Katalog Agnieszka Jelonek, 2014-03-10 Częstochowa Chemia, Scenariusze Bilansowanie reakcji chemicznych. Określanie typów reakcji (hospitacja diagnozując)Konspekt hospitacji diagnozującej. „ Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem” Konfucjusz Cel hospitacji: Sprawdzenie umiejętności bilansowania reakcji chemicznych (uzupełniania współczynników) i określania typów reakcji. Data: 28.03.2012 rok Temat lekcji: Bilansowanie reakcji chemicznych, określanie typów reakcji. Czas lekcji: 45 minut Cele operacyjne: Uczeń zna: • symbole i wartościowości pierwiastków chemicznych, • typy reakcji, • zasadę bilansowania reakcji (ilość atomów danego pierwiastka w substratach musi być równa ilości atomów tego pierwiastka w produktach), Uczeń potrafi: • bilansować równania reakcji, • określać produkty, substraty i reagenty w reakcji chemicznej, • określać typ reakcji (synteza, analiza, wymiana), • określić produkty, substraty i reagenty w podanej reakcji chemicznej. Umiejętności kluczowe: Metody pracy, formy, techniki: • praca w grupach – metoda dyskusji kieleckiej, • praca indywidualna, • praca pod kierunkiem nauczyciela. Środki dydaktyczne: • układ okresowy pierwiastków chemicznych, • karty pracy, • karty samooceny uczniów • ankiety badające opinie uczniów na temat przeprowadzonej lekcji • komputer i projektor Przebieg lekcji: Czynności organizacyjno – porządkowe: • Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza listę obecności i prezentuje cele lekcji na tablicy oraz zapisuje temat lekcji w dzienniku zajęć. • Uczniowie zajmują miejsca w ławkach (5 grup) i zapisują temat lekcji w zeszytach przedmiotowych, a następnie – zgodnie z poleceniami nauczyciela – przygotowują swoje stanowiska pracy. Ćwiczenie 1. Uczniowie (indywidualnie) na kartkach zapisują symbole i wartościowości pierwiastków chemicznych podanych przez nauczyciela. Prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy. Ćwiczenie 2. Z podanych niżej reakcji chemicznych uczniowie (indywidualnie) wybierają poszczególne typy reakcji (syntezy, analizy, wymiany). Prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy. A. 2 HgO 2 Hg + O2 B. 2 Mg + O2 2 MgO C. CuO + H2 H2O + Cu D. Cu(OH)2 CuO + H2O E. Zn + H2SO4 ZnSO4 + H2 F. 2 KMnO4 K2MnO4 + MnO2 + O2 Ćwiczenie 3. W podanej niżej reakcji chemicznej uczniowie (indywidualnie) nazywają substraty, produkty, reagenty. Prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy. Mg + H2S04 MgSO4 + H2 Ćwiczenie 4. (metoda „dyskusji kieleckiej” - dyskusja w grupach pisemno – ustna z wizualizacją) Uczniowie rozwiązują (indywidualnie) kartę pracy nr 1, na której znajduje się 5 różnych zadań do rozwiązania. • nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup, • każda grupa jest ekspertem od jednego zadania (losowo), • uczniowie prezentują rozwiązania kolejnych zadań na przygotowanych wcześniej planszach, • nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, sprawdza poprawność rozwiązań, koryguje ewentualne błędy. Ćwiczenie 5. Uczniowie uzupełniają współczynniki stechiometryczne w podanych reakcjach, podają typy reakcji. Prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy. Czynności końcowe: • Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów na lekcji, ich przygotowanie merytoryczne, kulturę zachowania się i wypowiedzi • Nauczyciel rozdaje uczniom kartę samooceny (załącznik nr 3) prosząc o jej obiektywne uzupełnienie • Uczniowie dokonują samooceny • Nauczyciel rozdaje uczniom ankietę badającą opinie uczniów na temat przeprowadzonej lekcji (załącznik nr 4) • Uczniowie wypełniają ankietę • Nauczyciel dziękuje za lekcje i żegna się z uczniami Załącznik nr 1 - karta pracy dla ucznia Zadanie 1. W tabeli podano przykłady różnych reakcji chemicznych. Obok każdej z nich zaznacz literę przyporządkowaną właściwemu typowi reakcji. Przykład reakcji Typ reakcji I. reakcja spalania siarki A□/B□/C□ II. H2 + CuO Cu + H20 A□/B□/C□ III. 2 Zn + 02 2 ZnO A□/B□/C□ IV. rozkład węglanu magnezu A□/B□/C□ V. 3 H2 + N2 2 NH3 A□/B□/C□ VI. kwas octowy + wodorotlenek sodu octan sodu + woda A□/B□/C□ VII. 2 HgO 2 Hg + 02 A□/B□/C□ A. synteza B. analiza C. wymiana Zadanie 2. Uzupełnij równania reakcji. Wpisz w każdą lukę właściwy współczynnik stechiometryczny. I. N2 + _ O2 _ NO2 II. CO + _ Cu Cu2O + C III Fe + Cl2 FeCl3 IV. Na2CO3 + HC1 _ NaCl + H2O + CO2 V KMn04 K2Mn04 + MnO, + O2 VI. A12S3 + _ HC1 _ A1C13 + _ H2S Zadanie 3. Poniżej zapisano równania reakcji spalania całkowitego i tzw. półspalania metanu - do tlenku węgla(II) i wody. Podaj sumę współczynników stechiometrycznych reagentów dla każdego z równań. Przykład: Suma współczynników reagentów w równaniu 2 Mg + 02 2 MgO wynosi 2 + 1 + 2 = 5. Wpisz w każdą lukę odpowiednią liczbę. CH4 + 2 02 C02 + 2 H20 2 CH4 + 3 02 2 CO + 4 H20 Suma współczynników reagentów w równaniu I wynosi Suma współczynników reagentów w równaniu II wynosi Zadanie 4. Pod wpływem wysokiej temperatury zachodzi reakcja opisana równaniem: (NH4)2Cr2O7 Cr2O3 + N2 + 4 H2O Oceń prawdziwość każdego zdania. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeśli jest fałszywe. I. Produktami tej reakcji są pierwiastki chemiczne. □ P/□F II. Substratami tej reakcji są Cr203, N2 i H20. □ P/□F III. Produktami tej reakcji są Cr203, N2 i H20. □ P/□F IV. Produktem tej reakcji jest (NH4)2Cr207. □ P/□F V. Substratem tej reakcji jest (NH4)2Cr207. □ P/□F VI. Jednym z produktów tej reakcji jest gaz. □ P/□F VII. Jest to reakcja wymiany. □ P/□F VIII. Jest to reakcja analizy. □ P/□F Zadanie 5. Na rysunku przedstawiono schemat doświadczenia ilustrujący reakcję węglanu wapnia z kwa¬sem solnym. Reakcję tę opisuje równanie: CaCO3 + 2 HC1 CaCl2 + H2O + CO2 Wskaż wszystkie poprawne odpowiedzi. Które zdanie jest obserwacją z przedstawionego doświadczenia? A. W czasie reakcji obserwujemy syntezę pierwiastków. B. W czasie reakcji obserwujemy pojawienie się pęcherzyków gazu. C. W czasie reakcji obserwujemy pojawienie się malinowego zabarwienia. D. W czasie reakcji obserwujemy zanikanie i pienienie się próbki węglanu wapnia. E. W czasie reakcji obserwujemy, że kwas solny jest mocniejszy niż kwas węglowy Załącznik nr 3- karta samooceny ucznia Imię i nazwisko................................................................... 1. Wypełnij kartę samooceny wpisując ( + ) w odpowiednią rubrykę POTRAFIĘ NIEZBYT DOBRZE DOBRZE BARDZO DOBRZE Określać typy reakcji (synteza, analiza, wymiana) Bilansować reakcje chemiczne (uzupełniać współczynniki) Wskazać w reakcji chemicznej – substraty, produkty, reagenty Załącznik nr 4 - ankieta badająca opinie uczniów na temat przeprowadzonej lekcji Czy polecenia zawarte w kartach pracy były dla Ciebie zrozumiałe? a. tak b. nie – podaj przykład............................................................................................ ................................................................................................................................. Czy sposób przeprowadzenia lekcji pomógł Ci w uporządkowaniu i utrwaleniu wiadomości? a. tak, bardzo b. raczej tak c. nieszczególnie d. nie Czy według Ciebie lekcja była ciekawa i urozmaicona? a. tak, bardzo b. raczej tak c. nieszczególnie d. nie Wyświetleń: 1509
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |