![]() |
![]() |
Katalog Magdalena Gąsiorowska, 2019-06-18 Radziejów Fizyka, Konspekty Konspekt lekcji.Załamanie światła w pryzmacie. Widzenie barwne.Konspekt lekcji z fizyki dla klasy III gimnazjum Prowadzący: Magdalena Gąsiorowska Przedmiot: Fizyka Data: 14.03. 2019r. Klasa: III a Temat: Załamanie światła w pryzmacie. Widzenie barwne. CELE LEKCJI: Uczeń : • Potrafi opisać zjawisko rozczepienia światła za pomocą pryzmatu; • Opisuje światło białe jako mieszaninę barw, a światło lasera – jako światło jednobarwne; • Potrafi opisać wynik i przebieg doświadczenia, wyjaśnić rolę użytych przyrządów i wykonywać schematyczny rysunek obrazujący układ doświadczalny; • Kształcenie umiejętności wykorzystywania wiedzy o charakterze naukowym do formułowania wniosków opartych na obserwacjach, dotyczących zjawiska rozczepienia światła; • zna i rozumie pojęcie barwy jako wrażenia wzrokowego; • potrafi wymienić barwy podstawowe i barwy pochodne; • wie, z jakich barw podstawowych składają się poszczególne barwy pochodne, METODA: obserwacja, podająca, dyskusja FORMA PRACY: zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pryzmat, źródła światła, wskaźnik laserowy, film i animacja na płycie CD LITERATURA: • Podręcznik dla III klasy gimnazjum „Spotkania z fizyką „ • Zbiór zadań dla gimnazjum „Fizyka i astronomią” • Poradnik dla nauczyciela klasa „Spotkania z fizyką „ PRZEBIEG LEKCJI I. CZĘŚĆ WSTĘPNA a) Czynności organizacyjno – porządkowe b) Przypomnienie informacji na temat biegu promieni przy przejściu światła z ośrodka rzadszego do ośrodka gęstszego optycznie i odwrotnie Przypomnienie prawa załamania światła i wielkości charakteryzujące fale świetlne, szczególnie zakres ich długości ( najkrótsze fioletowe, najdłuższe – czerwone). II. CZĘŚĆ GŁÓWNA Podanie i omówienie tematu lekcji 1. Bieg światła monochromatycznego w pryzmacie. Doświadczenie 1. Bieg światła monochromatycznego w pryzmacie. Wnioski: Światło białe, które pada na pryzmat, ulega zjawisku załamania i odbicia. Przechodząc przez pryzmat światło załamuje się dwukrotnie, zawsze w tę samą stronę. 2. Rozczepienie ( dyspersja) światła białego w pryzmacie. • Pokaz doświadczenia – rozszczepienie światła białego w pryzmacie. • Omówienie widma światła białego. • Wyjaśnienie powstawania tęczy. Prezentacja filmu. Doświadczenie 2: Bieg światła białego w pryzmacie. Wnioski : - światło białe składa się z wielu barw, przypisanym falom o różnych długo-ściach; - przy przejściu światła białego przez pryzmat zachodzi zjawisko rozczepienia światła białego na poszczególne barwy ponieważ każdej barwie odpowiada inna długość fali i inna prędkość rozchodzenia się w danym ośrodku. Zatem każdej barwy załamuje się na granicy dwóch ośrodków pod innym kątem. 3. Widzenie barwne • Omówienie widzenia przedmiotów w różnych kolorach. • Omówienie barw podstawowych i dopełniających. • Wykorzystanie symulacji pozwalającej na mieszanie barw światła, a także stosowanie filtrów dla światła białego, na stronie: http://phet.colorado.edu/en/simulation/color-vision. Doświadczenie 3. Mieszanie barw podstawowych. Wnioski: - barwy podstawowe to: czerwony, zielony i niebieski. Sumując trzy barwy podstawowe otrzymujemy barwę białą. - zmieszanie dwóch barw dopełniających również otrzymujemy barwę białą ( czerwona i cyjan, magenta i zielona oraz niebieska i żółta) - gdy światło pada na dowolny przedmiot, część światła ulega odbiciu, część może przez to ciało przejść, a reszta może zostać pochłonięta. III CZĘŚĆ KOŃCOWA a) Podsumowanie zajęć . - co się dzieje z wiązką światła jednobarwnego padającą na pryzmat, - na czym polega zjawisko rozczepienia światła za pomocą pryzmatu - jakie znacie kolory podstawowe, - dlaczego ściana jest zielona, b) Zadanie domowe. Wyszukanie informacji na temat zastosowania pryzmatów i laserów. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |