Katalog

Małgorzata Olczyk, 2020-05-22
Płońsk

Fizyka, Sprawozdania

Napięcie powierzchniowe, a środki powierzchniowo czynne - detergenty

- n +

Konspekt otwartej lekcji fizyki w klasie VII

Prowadząca: Małgorzata Olczyk

Temat: Napięcie powierzchniowe, a środki powierzchniowo czynne - detergenty.

Cel ogólny - nauczyciel:
- Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
Cel ogólny - uczniowie:
Uczeń prezentuje napięcie powierzchniowe wody na podstawie wybranego doświadczenia oraz wyciąga odpowiednie wnioski. Rozumie sposób działania środków powierzchniowo czynnych (detergentów).
Cele szczegółowe – uczeń:
- zna teorię budowy materii i zjawisko dyfuzji,
- wyjaśnia, co to są oddziaływania międzycząsteczkowe,
- wyjaśnia znaczenie pojęć sił przylegania i sił spójności,
- podaje przykłady występowania sił spójności i sił przylegania,
- opisuje meniski, wykorzystując pojęcia sił spójności i sił przylegania,
- wyjaśnia, na czym polega napięcie powierzchniowe, odwołując się do cząsteczkowo-molekularnej teorii budowy materii,
- prezentuje przykłady występowania napięcia powierzchniowego wody,
- wymienia sposoby zmniejszania napięcia powierzchniowego wody, wskazuje ich wykorzystanie w codziennym życiu,
- wyjaśnia, dlaczego krople wody tworząc się przyjmują kształt kulisty,
- poznaje mechanizm zjawiska włosowatości w przyrodzie,

Metody:
- pogadanka,
- pokaz doświadczeń przez uczniów i przez nauczyciela,
- prezentacja zdjęć,

Pomoce dydaktyczne:
zdjęcie z meniskiem, zdjęcie z plamą i kroplą wody, woda, miski, blaszka, gaza, spinacze, monety, detergent, szklanki, pipeta, pieprz, łódeczka z papieru, komputer z projektorem,

Formy pracy:
- praca zbiorowa, praca indywidualna
2
TOK LEKCJI:
1. Zadbanie o spokój i ciszę.
2. Sprawdzenie listy obecności. Nauczyciel zapisuje temat lekcji.
3. Przypomnienie wiadomości na temat cząsteczkowej budowy materii. Nauczyciel zadaje pytania uczniom:
- Jak brzmi cząsteczkowo-molekularna teorii budowy materii? Zjawisko dyfuzji.
- Czym są siły spójności i siły przylegania?
- Dlaczego w niektórych przypadkach powstaje menisk wklęsły, a w innych – menisk wypukły.
- Co to jest napięcie powierzchniowe i od czego zależy?
- Jaki ma kształt kropla wody?
4. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, gdzie w przyrodzie spotykamy się z napięciem powierzchniowym.

5. Uczniowie w parach prezentują doświadczenia i podają wnioski:
Doświadczenie 1 (szklanka, woda i gaza)
Doświadczenie 2 (szklanka, woda i spinacz)
Doświadczenie 3 (bańki mydlane, drucik i nitka )

6. Nauczyciel prezentuje:
Doświadczenie 4 (płyn do naczyń, pieprz i woda)
Doświadczenie 5 (płyn do naczyń, papierowa łódeczka i woda)
Doświadczenie 6 (płyn do naczyń, papierowy wiatraczek i woda)
Uczniowie formułują wnioski na podstawie obserwacji i zapisują w zeszycie.

7. Nauczyciel pokazuje plansze z brudem oraz z Naczynia Włoskowatymi.

8. Wraz z uczniami wyjaśnia, jak działają siły spójności i przylegania i wpływ na efekt włoskowatości w wąskich naczyniach i ciałach.

9. Podsumowanie lekcji:
- Jak można zmniejszyć napięcie powierzchniowe?
- Jakie jest jego zastosowanie w życiu codziennym?
- Ćwiczenie 3, 4 /34
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.