Katalog

Joanna Czarna, 2022-04-15
Lublin

Ogólne, Scenariusze

Scenariusz zajęć z przedmiotu Funkcjonowanie osobiste i społeczne

- n +

Scenariusz zajęć edukacyjnych:
Temat zajęć: Moje ubrania
Formy pracy:indywidualna, zbiorowa zindywidualizowana
Metody pracy:
- słowne: objaśnienia, pochwały,
- oglądowe: pokaz, prezentacja
- czynne: praca w zeszycie ucznia, gra dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne
Stosowane podpowiedzi:słowne, manualne, modelowanie
Stosowane wzmocnienia:biologiczne, społeczne, aktywnościowe.
Środki dydaktyczne:układanka magnetyczna, kostka do gry, karty pracy, kleje, zeszyty, nożyczki, ubrania wierzchnie uczniów.
Cel główny:
• Rozpoznawanie wybranych elementów garderoby.
• Kształtowanie umiejętności współdziałania w parze

Cele operacyjne dla poszczególnych uczniów:
Uczeń 1:
- nawiązuje kontakt wzrokowy z nauczycielem,
- podaje symbol PCS w celu uzyskania wzmocnienia spożywczego,
- dokonuje wyboru ulubionej aktywności,
- czeka na swoją kolej w czasie zajęć w grupie,
- dobiera element garderoby adekwatnie do symbolu na kostce,
- wskazuje buty, czapkę i kurtkę na obrazku,
- dobiera takie same elementy garderoby na ilustracjach,
- rozpoznaje swoją odzież spośród innych,
- dopasowuje symbol PCS do rzeczywistych elementów garderoby,

Uczeń 2:
- wybiera wzmocnienie, na które pracuje,
- nawiązuje kontakt wzrokowy z nauczycielem,
- czeka na swoją kolej w czasie zajęć w grupie,
- dobiera element garderoby adekwatnie do symbolu na kostce,
- nazywa i dopasowuje element garderoby do części ciała,
- wycina elementy garderoby i przykleja na sylwecie człowieka w odpowiednim miejscu (szalik, czapka, rękawiczki, kurtka, spodnie, buty),
- rozpoznaje swoją odzież spośród innych,
- dopasowuje symbol PCS do rzeczywistych elementów garderoby,

Uczeń 3:
- nawiązuje kontakt wzrokowy z nauczycielem,
- wybiera wzmocnienie, na które pracuje,
- czeka na swoją kolej w zabawie wspólnej,
- nazywa wybrane elementy garderoby,
- dopasowuje element garderoby do części ciała,
- rozcina wzdłuż wyznaczonych linii karty pracy,
- przykleja w odpowiednim miejscu czapkę, spodnie i kurtkę na sylwecie człowieka,
- rozpoznaje swoją odzież spośród innych,
- dopasowuje symbol PCS do rzeczywistych elementów garderoby,



Przebieg zajęć:
1.Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć, oglądanie zdjęć/ilustracji przedstawiających wybrane części garderoby.
2. Zabawa wspólna na dywanie: dobieranie garderoby adekwatnie do symbolu na kostce do gry.
2. Zajęcia przy stoliku: wskazywanie wybranych elementów garderoby, rozcinanie kart, dopasowywanie elementów odzieży do części ciała/ zgodnie z zasadą taki sam, wklejanie pracy do zeszytu.
3. Rozpoznawanie swojej odzieży, dobieranie symbolu PCS do elementów garderoby.
4. Podsumowanie i wspólna ocena zajęć.
5. Pochwała i nagradzanie pracy uczniów.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.