Katalog

Ewelina Erwin - Kamińska, 2022-06-03
Szczytno

Ogólne, Scenariusze

Kształtowanie świadomości i orientacji w schemacie ciała, rozwijanie poczucia tożsamości – program wprowadzający M. i Ch. Knilla.

- n +

1. Informacje wstępne:
- data: 20.02.2020r
- miejsce realizacji zajęć: Niepubliczna Podstawowa Szkoła Specjalna Stowarzyszenia „Promyk” w Szczytnie,
- czas trwania zajęć: ok. 20min
- osoby uczestniczące: uczniowie III Zespołu Rewalidacyjno – Wychowawczego,
- osoby przygotowujące scenariusz i prowadzące: Ewelina Erwin – Kamińska,
- osoby wspomagające: XX
2. Temat: Kształtowanie świadomości i orientacji w schemacie ciała, rozwijanie poczucia tożsamości – program wprowadzający M. i Ch. Knilla.
3. Cele:
• uczeń rozwija poczucie bezpieczeństwa i zaufania do opiekunów,
• uczeń kształtuje orientację w czasie oraz przewiduje kolejne czynności,
• uczeń rozwija koordynację słuchowo - ruchową (rytmizowanie ruchów w zależności od muzyki),
• uczeń kształtuje pojęcia dłoń, ręka, głowa, brzuch,
• uczeń jest świadomy własnego ciała,
• uczeń podnosi swoją aktywność,
• uczeń kształtuje umiejętność współdziałania podczas aktywności,
4. Metody:
• metoda Knillów,
• naśladownictwo.
5. Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa.
6. Środki dydaktyczne: bodziec uprzedzający „Terapia metodą M. i Ch. Knillów”, piktogram „Terapia metodą M. i Ch. Knillów”, pendrive, laptop, głośniki, koc, sakwa, bodziec uprzedzający „koniec”.

Przebieg zajęć
1. Przygotowanie do zajęć, powitanie dzieci z nauczycielem, rozłożenie koca.
2. Zaprezentowanie bodźca uprzedzającego i piktogramu „Terapia metodą M. i Ch. Knillów”.
3. Włączenie na komputerze muzyki z programem wprowadzającym M. i Ch. Knillów.
• Muzyka wprowadzająca – zachęcamy dziecko do uczestnictwa w programie mówiąc „będziemy się bawić”, siadamy za nim(Klaudia) lub przed nim (Julia)i czekamy na muzykę rozpoczynającą aktywności.
• Kołysanie – budowanie zaufania dziecka do opiekunów, pomoc dziecku w doświadczeniu istnienia swojego ciała. Dziecko razem z opiekunem wykonuje ruch kołysania w prawo, lewo, do przodu, do tyłu.
• Wymachiwanie rękoma – wyrabianie aktywnej świadomości rąk i ramion, rozwój świadomości . Pokazuję aktywność na sobie podtrzymuję rękę dziecka wymachujemy obiema rękami. Cały czas mówię do dziecka co robimy. Robię przerwę i czekam czy dziecko podejmie inicjatywę (Klaudia).
• Pocieranie dłoni – pokazuję dziecku dłonie jednocześnie demonstrując aktywność pocierania dłoni.
• Klaskanie – doskonalenie koordynacji ruchu, klaskanie do rytmu puszczanej muzyki.
• Głaskanie głowy – doskonalenie koordynacji ruchu, głaskanie lub delikatne oklepywanie głowy w rytm muzyki.
• Głaskanie brzucha – pomaga to stać się świadomym wyobrażenia własnego ciała. Głaskanie lub klepanie się po brzuchu - jeżeli dziecko jest biernie nastawiony do wykonywania aktywności nauczyciel wykonuje aktywność jego rękoma, jednocześnie zwracając mu uwagę na to co robię. Staram się świadomie używać swojego głosu do zidentyfikowania pojęć.
• Relaksacja – wyciszenie po aktywności, uspokojenie, odpoczynek. Dziecko zna program i rozpoznaje relaksację, kładzie się lub siedzi i delikatnie głaszczemy dziecko.
• Zakończenie programu – Na sygnaturkę zakończenia mówię dziecku „koniec” w celu uświadomienia, że muzyka ta kończy program. Zaprezentowanie bodźca uprzedzającego „koniec” pokazywanie gestu „koniec” (jedna dłoń położona na drugiej dłoni) - kończenie zajęć.

Opracowała: mgr Ewelina Erwin – Kamińska
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.