Katalog

Martyna Rutkowska, 2022-06-03
Dąbrowa Górnicza

Pedagogika, Konspekty

konspekt zajęć logopedycznych

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH


Temat: Zakupy- rozwój mowy w kierunku wypowiedzi zdaniowych.
Data:
Czas zajęć: 60 minut
Klasa:
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Martyna Rutkowska

Cele główne:
• doskonalenie umiejętności budowania zdań.
Cele szczegółowe:
• czuje się komfortowo na zajęciach;
• kształtuje prawidłowy wzorzec oddechowy;
• doskonali fonację;
• usprawnia praksję i kinestezję artykulacyjną;
• doskonali wyrazistość mowy;
• doskonali wypowiedź leksykalnie, semantycznie, syntaktycznie;
• rozwijaj mowę w kierunku wypowiedzi zdaniowych;
• rozwijają mowy w kierunku dialogu;
• doskonalą słuch fonematyczny i pamięć słuchową;
• wzmacniają proces rozumienia wypowiedzi.
Formy pracy:
• indywidualna

Metody:
• Neurosensomotoryczna integracja odruchów twarzy;
• Psychostymulacyjna metoda kształtowania i rozwoju mowy oraz myślenia;
• aktywizujące;
• wizualna;
• stopniowania trudności;
• poglądowości;
• powtórzeń;
• autokontroli słuchowej.

Techniki, ćwiczenia:
• ćwiczenia fonacyjne, ćwiczenia praksji i kinestezji oralnej, ćwiczenia rytmizujące, drama, technika wielokrotnych powtórzeń, technika podchwytywania, technika kola napędowego, technika niedokończonych słów- zdań, technika wielokrotnych powtórzeń, techniki pracy nad rozwojem struktur zdaniowych.

Pomoce:
• kulki ze styropianu, kolorowe kółeczka, słomka, plansze z samogłoskami, obrazki (sklep, chleb, wędlina, ogórek, jabłko, warzywa, owoce), historyjka obrazkową „Dziewczynka kupuje lody”, podpisy do obrazków, rekwizyty produktów, koszyk.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna
1. Powitanie, nawiązanie kontaktu z uczniem. Przypomnienie tego co uczeń robił na poprzednich zajęciach. Zapoznanie z tematyką i celami lekcji.


Część właściwa
1. Ćwiczenia oddechowe.
Uczeń zdmuchuje małe pomponiki z dłoni.

2. Ćwiczenia fonacyjne.
Uczeń wymawia samogłoski: staccato: a…o…u…e…i…y, następnie głośno i cicho.

3. Ćwiczenia praksji i kinestezji oralnej.
- Masaż zewnętrzny - stymulacja sfery orofacjalnej.
- Ćwiczenia usprawniające motorykę języka: oblizywanie językiem górnych i dolnych zębów po wewnętrznej stronie przy otwartych ustach; wypychanie językiem policzków; kląskanie językiem.
- Ćwiczenia usprawniające motorykę warg: przytrzymywanie kredki między nosem a górną wargą; szeroki uśmiech , powrót do pozycji neutralnej, a następnie ściąganie ust, jak przy ; wysuwanie warg do przodu, a następnie naprzemienne ich otwieranie i zamykanie (naśladowanie rybki).
- Ćwiczenie podniebienia miękkiego: zasysanie kolorowych kółeczek poprzez wciąganie powietrza przez rurkę i przenoszenie na kartkę obok.

4. Układanie i opisywanie obrazka z wykorzystaniem techniki „podchwytywania”.
- Uczeń układa obrazek (sklep) z części rozsypanki i dopasowuje podpis.
- Logopeda prosi o opisanie obrazka i powtarza to co powiedział, ale w artykulacyjnie
i gramatycznie poprawnej wersji. Podopieczny powtarza jeszcze raz.

5. Ćwiczenia rytmizujące.
- Uczeń nazywa obrazki (chleb, mięso, jabłko, ogórek )- podaj liczbę pojedynczą i mnogą oraz dopasowuje podpis, następnie z logopedą wyklaskują sylaby w wyrazach. Określa na, którym obrazku przedstawione są warzywa, a na którym owoce.

6. Opisywanie historyjki obrazkowej „Dziewczynka kupuje lody” z wykorzystaniem techniki „koła napędowego”.
- Uczeń układa historyjkę obrazkową, następnie opowiada co przedstawia. Obrazki przedstawiają: 1. Dziewczynka idzie do sklepu, 2. Dziewczynka kupuje lody,
3. Dziewczynka wychodzi ze sklepu z lodem.
Logopeda motywuje do użycia słów: najpierw, następnie, potem, wcześniej, zanim.
- Uczeń z pomocą nauczyciela dopasowuje podpisy do obrazków- Ola idzie. Ola idzie do sklepu. Ola idzie do sklepu po lody. Ola kupuje. Ola kupuje lody. Ola je. Ola je lody.

7. Drama „W sklepie”.
Zadanie jest inscenizacją zakupów w sklepie. Nauczyciel odgrywa rolę sprzedawcy, uczeń jest klientem. Rekwizyty pełnią rolę produktów. W trakcie zabawy osoba kupująca zbiera produkty do koszyka i wypowiada zdania następującego typu: poproszę, chcę kupić, czy jest (nazwa produktu)?, ile kosztuje? Prowadząca podczas tej zabawy stosuje w razie potrzeby technikę niedokończonych słów, zdań i technikę wielokrotnych powtórzeń.

Część końcowa
1. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.