![]() |
![]() |
Katalog Katarzyna Malinowska, 2022-07-07 Łochów Zajęcia pozaszkolne, Scenariusze Scenariusz zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczneScenariusz na zajęcia rewalidacyjne (rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne) Temat: Sposób na konflikt. Cel ogólny: Uczeń rozumie pojęcie konfliktu. Cele szczegółowe: Uczeń: - układa układankę z 7-elementów; - nazywa emocje, jakie występują podczas konfliktu; - wskazuje osobę, która jest zadowolona/niezadowolona z rozwiązania konfliktu; - próbuje wyciągać wnioski z przykładowych sytuacji; - z pomocą nauczyciela rozwiązuje przykładowy konflikt. Cele sformułowane w języku ucznia: - Porozmawiamy dzisiaj o tym, czym są konflikty i dlaczego powstają. - Dowiesz się, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które są w konflikcie. Kompetencje kluczowe: 1. Porozumiewanie się w języku ojczystym. 2. Umiejętność uczenia się. 3. Kompetencje społeczne i obywatelskie. Metody pracy: podająca, aktywizująca, dyskusja, praktycznego działania. Formy pracy: jednolita indywidualna. Środki dydaktyczne: karta samopoczucia, układanka 7-elementowa, karty pracy (ćwiczenia), kredki / opcjonalnie magiczny dywan lub wybrana gra z półki Przebieg zajęć: 1. Nauczyciel wita się z uczniem i prosi o wskazanie przez niego swojego samopoczucia na osi od 0 do 10 (karta samopoczucia). 2. ZABAWA: Uczeń układa 7-elelemnetową układankę z ilustracją. Opowiada, co widzi na obrazku, jakie uczucia towarzyszą postaciom na nim się znajdującym. Nauczyciel pyta, jak można nazwać tę sytuację jednym słowem. Odwraca z uczniem ułożoną ilustrację, gdzie pojawia się hasło „konflikt”. Nauczyciel sygnalizuje, że jest to temat ich dzisiejszych zajęć. 3. Dyskusja. Uczeń mówi, czym wg niego jest konflikt. Odpowiada na pytania: Pomiędzy kim może zajść konflikt? Dlaczego powstają konflikty? Czy on był kiedyś w jakimś konflikcie? 4. ĆWICZENIE: Uczeń otrzymuje od nauczyciela na kartkach (po kolei) 6 różnych sytuacji konfliktowych, jakie mogą zadziać się pomiędzy dziećmi. Uczeń decyduje za pomocą koloru kredek, które z dzieci w podanej sytuacji jest zadowolone z rozwiązania konfliktu, a które nie. Z pomocą nauczyciela, uczeń próbuje dojść do wniosku, że dobrze rozwiązany konflikt to ten, gdzie obie strony są zadowolone. Uczeń stara się wskazać przykładowe rozwiązania. 5. ĆWICZENIE: Nauczyciel przygotowuje 4 historyjki prezentujące sytuacje społeczne, w których może znaleźć się każde dziecko. Uczeń losuje 1 lub 2 i z pomocą nauczyciela uzupełnia wypowiedzi uczestników sytuacji konfliktowych. Próbuje wskazać, jak zakończyć konflikt. 6. Podsumowanie pracy. Nauczyciel wskazuje, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji konfliktowej. Należy pamiętać, by możliwie rozwiązać je w taki sposób, by obie strony konfliktu były zadowolone. 7. OPCJONALNIE (w zależności od tempa pracy ucznia, jego samopoczucia i motywacji): Nauczyciel dziękuje uczniowi za zajęcia i proponuje w nagrodę wybór gry planszowej z półki lub aktywności na magicznym dywanie. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |