![]() |
![]() |
Katalog Jacek Wąsowski Geografia, Scenariusze Charakterystyka ludności Afryki - konspekt lekcji geografii w klasie I gimnazjumCharakterystyka ludności AfrykiKONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUMCELE LEKCJI: Cel ogólny: Uczeń, na przykładzie Afryki, potrafi ocenić wpływ warunków naturalnych i społeczno-gospodarczych na rozmieszczenie ludności. Cele szczegółowe: A - uczeń zna przyczyny słabego zaludnienia Afryki B - uczeń potrafi wskazać na mapie rejony najgęściej i najsłabiej zaludnione w Afryce C - uczeń potrafi określić współczesne problemy Afryki FORMA PRACY NA LEKCJI: grupowa METODA PRACY: dyskusja kielecka ŚRODKI DYDAKTYCZNE: arkusze papieru, paski papieru, pisaki, mapa fizyczna i polityczna Afryki PRZEBIEG LEKCJI: 1. Czynności organizacyjne. 2. Omówienie zasad dyskusji kieleckiej Dyskusja kielecka - jest to technika dyskusji w grupach, pisemno - ustna, wieloszczeblowa połączona z wizualizacją. W dyskusji biorą udział wszyscy uczniowie. Etapy dyskusji: I etap - uczniowie uczestniczący w dyskusji odpowiadają pisemnie (anonimowo) na kilka pytań zadanych przez nauczyciela. Następnie zbiera się odpowiedzi wszystkich zapisane na paskach papieru - oddzielnie odpowiedź na każde pytanie. II etap - grupa dyskutująca zostaje podzielona losowo na tyle podgrup, ile jest pytań. Każda podgrupa otrzymuje do analizy i opracowania (w formie plakatu) odpowiedzi całej grupy na jedno z pytań. III etap - grupy prezentują kolejno opracowane odpowiedzi w formie plakatu na kolejne pytania. Prezentacja ta daje obraz poglądów całej grupy na określony pytaniami problem. 3. Podanie tematu lekcji. 4. Rejestracja pytań: a) Podaj przyczyny słabego zaludnienia Afryki. b) Wymień rejony o największej gęstości zaludnienia w Afryce. c) Wymień rejony najsłabiej zaludnione w Afryce. d) Jakie znasz współczesne problemy dotyczące ludności Afryki. 5. Wszyscy uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania. 6. Podział uczniów na 4 grupy. 7. Przydzielenie każdej grupie odpowiedzi na jedno z pytań. 8. Analiza i opracowanie przydzielonego pytania w formie plakatu. 9. Prezentacja plakatów przez liderów poszczególnych grup. 10. Podsumowanie lekcji - omówienie zalet i wad metody dyskusji kieleckiej ZADANIE DOMOWE: Zaproponuj (pisemnie) rozwiązanie jednego ze współczesnych problemów dotyczących ludności Afryki.
Opracowanie: mgr Jacek Wąsowski Wyświetleń: 4091
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |