Nauka podań i chwytów w miejscu i w biegu. Doskonalenie sprawności
ogólnej i poruszania się po boisku.
Konspekt lekcji z piłki ręcznej dla klasy I
Cele lekcji w zakresie:
Umiejętności.
Uczeń:
- potrafi wykonać ćwiczenia oswajające z piłkami
- umie wykonać prosty chwyt i podanie piłki
- potrafi poruszać się z piłką po boisku - bieg
Wiadomości.
Uczeń:
- zna sposób wykonywania ćwiczeń kształtujących koordynację i gibkość
- wie jak prawidłowo wykonać chwyt i podanie piłki
- zna podstawowe zasady poruszania się po boisku
Motoryczności.
Uczeń:
- rozwinie koordynację ruchową i gibkość
- wzmocni siłę mięśni nóg i rąk
- zwiększy ruchomość obręczy barkowej
Wychowawczym.
Uczeń:
- stosuje zasady edukacji prozdrowotnej (higiena osobista, strój sportowy)
- współpracuje w zespole
- stosuje zasady "fair play"
Metody realizacji: naśladowcza - ścisła, zadaniowa, zabawowa, pogadanka
Formy: frontalna, indywidualna
Miejsce: sala gimnastyczna
Przybory: piłki ręczne, szarfy, materace, kreda
Liczba ćwiczących: 16
Czas: 45 min.
Części lekcji |
Czynności uczniów |
Czynności nauczyciela |
Uwagi |
docelowe |
zadania |
Wstępna |
Zapozna się z zadaniami lekcji |
Słucha informacji
nauczyciela,
Przygotowuje się do świadomego i aktywnego udziału w
lekcji |
Sprawdza gotowość ucznia do zajęć, wyjaśnia wpływ techniki na jakość i
efekty gry |
Ustawienie uczniów w dwuszeregu |
Główna A |
Pobudzi i przygotuje organizm do wysiłku, doskonali technikę
poruszania się po boisku |
Wykona ćwiczenia rąk, nóg i tułowia w miejscu, w
marszu i w biegu,
Wykona serię ćwiczeń gibkościowych i koordynacyjnych we
wszystkich płaszczyznach,
Wykona ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy
barkowej, nóg i tułowia,
Weźmie udział w zabawie "berek z piłką" |
Proponuje
zaplanowane przez siebie ćwiczenia
Czuwa nad odpowiednim rytmem i tempem
wykonywanych ćwiczeń
Koryguje poprawność wykonywanych ćwiczeń
Określa zasady
zabawy |
Ćwiczenia i zabawy odbywają się na całej sali |
Główna B |
Zapozna się z techniką chwytów i podań
Zapozna się z zasadami gier i
zabaw
Zapozna się z przepisami gry w piłkę ręczną |
Wykona serię podań i chwytów
piłki (podania jednorącz, chwyt oburącz lub jednorącz z dochwytem)
weźmie
udział w zabawie "uważaj"
wykona podania w biegu po boisku w obrębie swojej
drużyny
weźmie udział w grze "do 10 podań"
weźmie udział w uproszczonej grze z
rzutem piłki do wyznaczonego miejsca |
Objaśni i pokaże technikę podań i
chwytów
Dokona podziału uczniów na drużyny
Czuwa nad dokładnością i
poprawnością wykonywanych ćwiczeń
Koryguje błędy
Wyłoni ucznia najlepiej
wykonującego ćwiczenia
Poda podstawowe przepisy gry w piłkę ręczną |
Ćwiczący
ustawieni w dwójkach naprzeciw siebie
|
Gra na całej sali Końcowa |
Uspokoi organizm
Oceni poziom własnych
umiejętności
Wykona czynności organizacyjno-porządkowe |
Wykona kilka rzutów w
określone miejsce zwracając uwagę na dokładność, przeplatając ćwiczeniami
rozluźniającymi i oddechowymi
Wykona ćwiczenia korygujące postawę,
przeanalizuje braki we własnych umiejętnościach |
Proponuje ćwiczenia
rozluźniające i oddechowe
Wyjaśnia celowość stosowania tych ćwiczeń
Oceni i
podsumuje prace uczniów na lekcji
Dokona analizy błędów |
Uczniowie ustawieni w
dwuszeregu |
Opracowanie: Bogdan Pamuła